SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Emerytury pomostowe tylko dla nielicznych

Osoby, które pracują w szkodliwych warunkach, a nie są jeszcze w wieku emerytalnym, będą mogły przechodzić na emerytury pomostowe.

Rząd przygotował założenia ustawy o tych emeryturach. Wynika z nich, że nie wszyscy, którym prawo do takiej specjalnej emerytury dawało rozporządzenie z 1983 roku, będą mogli z niej skorzystać. W nowym wykazie prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie znaleźli się między innymi nauczyciele, dziennikarze i artyści. Jak powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński, zawody te nie zmieściły się w ustalonej przez ekspertów definicji prac, uprawniających do emerytury pomostowej.

Na emerytury pomostowe będą mogły przechodzić też osoby wykonujące prace o szczególnym charakterze. Charakter ich pracy może wpływać na bezpieczeństwo publiczne. Chodzi na przykład maszynistów czy pilotów samolotów. Z wyliczeń rządu wynika, że z emerytur pomostowych skorzysta 312 tysięcy osób. Wiceminister Poliński zaznaczył, że państwa nie stać na zachowanie prawa do świadczeń na podstawie starych przepisów. Docelowo żadna grupa zawodowa, poza górnikami, nie będzie miała prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emerytury pomostowe tylko dla nielicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl