SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel współpracuje z ABW i UKE w sprawie awarii MUX-3

Spółka Emitel współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędem Komunikacji Elektronicznej przy ustalaniu przyczyn zakłóceń w emisji sygnału TVP na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Article

W niedzielę Telewizja Polska podała, że od soboty widzowie informują o zakłóceniach w dostępie do sygnału naziemnego kanałów TVP, które znajdują się na multipleksie trzecim. Prezes Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził, że poinformował o sprawie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Od momentu wystąpienia pierwszych problemów technicznych Emitel współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, przy ustalaniu przyczyn zakłóceń sygnału telewizyjnego TVP na multipleksie. TVP cały czas informuje na swoich antenach o problemach z odbiorem sygnału naziemnego.

Operatorem MUX-3 jest spółka Emitel. Wczoraj firma przekazała, że na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX-3 nastąpiły „krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji”. - Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach stref SFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. Obecnie trwają intensywne prace nad eliminacją zakłóceń - oświadczył Emitel.

Zgodnie z szacunkami Emitela, zakłócenia miały dotyczyć od 10 do 12 proc. populacji kraju. Operator opublikował mapę z zasięgiem potencjalnych zakłóceń oszacowaną przez dział radiodyfuzji Emitel.

EmiTel jest operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1, MUX-2, MUX-3 (to ten uległ w weekend awarii, nadaje wyłącznie programy TVP), MUX-4 (wykorzystujących częstotliwości z zakresu 470-790 MHz) oraz nowo uruchamianego multipleksu MUX-8 (wykorzystującego częstotliwości z zakresu 174-230 MHz).

Spółka została w 2002 r. wydzielona z Telekomunikacji Polskiej. W 2011 r. spółka została sprzedana funduszowi Montagu Private Equity za 1,7 mld zł. Obecnie właścicielem EmiTela jest Alinda Capital Partners, amerykański fundusz specjalizujący się w inwestowaniu w spółki infrastrukturalne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel współpracuje z ABW i UKE w sprawie awarii MUX-3

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obserwator
Raporty o zakłóceniach spływały ze znacznie większego obszaru niż ten zaznaczony na ich mapie.

Oznacza to, że w najlepszym wypadku, Emitel nie ogarnia tego co dzieje się z ich infrastrukturą i nie jest nawet świadom skali awarii. W najgorszym -- że to ich celowe działanie, a historia o braku synchronizacji na granicach stref to ściema. Jest jeszcze możliwy przypadek pośredni: to ktoś z zewnątrz zakłóca sygnał, bez współudziału Emitela.

Która z tych trzech możliwości ma faktycznie miejsce nie ma dużego znaczenia. Fakty są takie, że Emitel nie jest w stanie dostarczyć założonego poziomu usługi. I trwa to już kilka dni, co w branży telekomunikacyjnej jest OGROMNĄ skalą. Szczególnie w przypadku infrastruktur krytycznych, gdzie SLA są na poziomie ponad trzech, czy nawet pięciu dziewiątek. Skoro Emitel pod obecnym zarządem nie jest w stanie wypełniać swoich podstawowych zadań i przez to powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, powinien zostać wprowadzony państwowy zarząd komisaryczny. A sama spółka znacjonalizowana. Bez odszkodowania.
odpowiedź
User
ireneusz
Wczoraj (19.12) po 23 przez kilkanaście minut był wyłączony MUX3 na znacznej części kraju. Być może to celowe działanie aby zlokalizować źródła zakłóceń. O dziwo u w ostatnich dniach nie było problemów, w większych okolicznych miejscowościach był brak odbioru. Najprawdopodobniej ktoś chyba zakłóca sygnał MUX3. Wczoraj podano również, że miejscowa delegatura UKE będzie wykonywała pomiary w okolicy.
odpowiedź
User
mof
To wszystko wina mgły. Ta sama technologia, która została użyta przez Rosjan w Smoleńsku.
odpowiedź