SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europa walczy z internetowymi piratami

Wniesienie pozwów przeciwko użytkownikom nielegalnie oferującym i rozpowszechniającym pliki muzyczne w Internecie

We wtorek, 30 marca, w Londynie, odbyła się konferencja Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI). Organizacja, we współpracy ze stowarzyszeniami reprezentującymi przemysł muzyczny w Danii, Niemczech, Włoszech i Kanadzie, ogłosiła wniesienie pozwów przeciwko użytkownikom nielegalnie oferującym i rozpowszechniającym pliki muzyczne w Internecie - informuje Interia.pl.

Działania na drodze prawnej, w ramach międzynarodowej kampanii przemysłu muzycznego na rzecz walki z internetowym piractwem, zostaną podjęte przeciwko 247 osobom. W najbliższych miesiącach kolejne kraje przygotują stosowne pozwy.

Osobom tym stawiane są zarzuty nielegalnego udostępniania setek nagrań muzycznych do dalszego kopiowania, transmisji i rozpowszechniania w serwisach sieci peer-to-peer.

IFPI, reprezentująca przemysł muzyczny na świecie, podkreśliła, iż podejmowane kroki są następstwem organizowanych kampanii edukacyjnych, podkreślających nielegalny charakter wymiany plików.

Ankieta przeprowadzona ostatnio na zlecenie IFPI w pięciu krajach europejskich wskazuje, iż 65% społeczeństwa jest świadoma tego, iż wymiana plików muzycznych chronionych prawem jest nielegalna.

Ponad 600 tys. konsumentów w samej Europie korzysta z dostępu do około 300 tys. nagrań, oferowanych w 50 legalnych serwisach online.

"Dzisiejsza wiadomość nie powinna być niespodzianką" - powiedział Jay Berman, Przewodniczący i Dyrektor Generalny IFPI. "W zeszłym roku przemysł muzyczny włożył wiele wysiłku w podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat szkód wyrządzanych przez nielegalną wymianę plików, tłumaczenie prawa oraz promowanie legalnych muzycznych serwisów internetowych".

"Wyraźnie podkreślaliśmy, że wymiana plików bez zgody posiadaczy praw jest nielegalna, że sprowadza się do kradzieży plików, i że ma negatywny wpływ na rozwój całej branży muzycznej. Ale ostatecznie okazało się, że akcje edukacyjne nie są wystarczające - niektóre osoby, podobnie jak kieszonkowcy, upierają się przy takiej działalności ponieważ sądzą, iż ujdzie im to na sucho".

"Dlatego zdecydowaliśmy, że jedynie perspektywa podjęcia kroków prawnych pozwoli takim ludziom zastanowić się nad tym, co robią".

"Dzisiaj chcielibyśmy podkreślić, iż jesteśmy w pełni przygotowani do egzekwowania prawa i podejmiemy kroki prawne przeciwko osobom, które je naruszają umieszczając setki plików muzycznych w internecie. Nie będziemy stać obok patrząc, jak tysiące ludzi związanych z tworzeniem muzyki, traci swoją pracę i środki do życia".

Nielegalna wymiana plików muzycznych stanowiła jedną z głównych przyczyn spadku sprzedaży muzyki na świecie w ciągu ostatnich pięciu lat. To z kolei doprowadziło do cięć i zwolnień w całej branży muzycznej; w szczególności odczuli to sprzedawcy detaliczni, firmy fonograficzne i ich artyści, studia nagraniowe, autorzy tekstów, firmy zarządzające, wydawcy i inne sektory, ekonomicznie zależne od muzyki chronionej prawem.

W 2002 roku na świecie odnotowano spadek sprzedaży muzyki o 7,4% pod względem wartości. Dane IFPI dotyczące roku 2003 nie zostały jeszcze opublikowane, ale szacuje się, iż dla tego roku spadek ten będzie większy niż 7%. Badania opinii publicznej przeprowadzane niezależnie na największych rynkach muzycznych potwierdzają, iż nielegalna wymiana plików muzycznych bezpośrednio wpływa na zmniejszone zakupy muzyki.

Działania prawne podejmowane w poszczególnych krajach dotyczą osób udostępniających duże ilości plików muzycznych w różnorodnych serwisach p2p, takich jak Kazaa, Direct Connect, WinMX, eMule i iMesh.

Osobom, które zostaną uznane za winne naruszenia prawa, grożą sankcje cywilne lub karne, w zależności od prawa danego kraju. Odszkodowania lub grzywny mogą osiągnąć poziom kilku tysięcy euro dla każdego z oskarżonych.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europa walczy z internetowymi piratami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl