SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ewa Wanat zwolniona z Polskiego Radia RDC za wpis na Facebooku

Jolanta Kaczmarek, prezes zarządu Polskiego Radia RDC poinformowała w poniedziałek, że redaktor naczelna rozgłośni Ewa Wanat została zwolniona dyscyplinarnie z powodu jej wpisu facebookowego dotyczącego dzieci państwa Elbanowskich. - W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór rozgłośni przez opinię publiczną - tłumaczy Kaczmarek.

Jolanta Kaczmarek, fot. Marzena StokłosaArticle

Wpis krytykujący działania państwa Elbanowskich sprzeciwiające się posyłaniu sześciolatków do szkoły Ewa Wanat zamieściła na swoim profilu facebookowym pod koniec sierpnia. „Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?” - napisała dziennikarka. Po krytycznych komentarzach jej wpis miała ocenić rada programowa RDC, do czego jednak ostatecznie nie doszło. Ewa Wanat tłumaczyła, że jej wpis był ironiczny i sarkastyczny, a ponadto opublikowała go na swoim prywatnym profilu.

Oświadczenie zarządu Polskiego Radia RDC w sprawie zakończenia współpracy z Ewą Wanat

W związku z licznymi publikacjami w mediach w ostatnim miesiącu dotyczącymi pani Ewy Wanat, uznałam za konieczne poinformować opinię publiczną o decyzjach podjętych przez Zarząd Spółki.

Zarząd Polskiego Radia RDC zakończył współpracę z panią Ewą Wanat, pełniącą w latach 2013-2015 obowiązki Dyrektor Programu i Redaktor Naczelnej Polskiego Radia RDC. Powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania do osoby pani redaktor, której działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię Spółki. Wpis pani Ewy Wanat na portalu społecznościowym z dnia 25 sierpnia 2015 br. o treści: „Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?” narusza zasady zawartej z panią Ewą Wanat umowy o pracę oraz obowiązujące w Spółce regulacje wewnętrzne i normy etyczne, których pani Ewa Wanat była sygnatariuszką.

Cytowany powyżej wpis, którego konsekwencją były dalsze komentarze i opinie autorstwa pani Ewy Wanat, z racji pełnienia przez panią Ewą Wanat funkcji redaktor naczelnej, były odbierane jako stanowisko Rozgłośni. W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór Rozgłośni przez opinię publiczną. Taka sytuacja z punktu widzenia Zarządu jako organu Spółki odpowiedzialnego za wizerunek i rzetelną pracę rozgłośni publicznej jaką jest RDC, jest niedopuszczalna.

Pani Ewa Wanat jest dziennikarką z wieloletnim doświadczeniem i z pewnością jest świadoma konsekwencji wynikających z odpowiedzialności za słowo w przestrzeni publicznej. Komunikując decyzję o zakończeniu współpracy, życzymy pani Ewie Wanat dalszych sukcesów poza strukturami naszej Spółki.

Tym samym, zdecydowanie ucinam wszelkie spekulacje i niesprawdzone opinie na temat politycznego tła przedmiotowej sprawy. RDC jest i będzie Rozgłośnią, w której jest miejsce na pluralizm poglądów, różnorodność opinii i niezależne dziennikarstwo. Jednocześnie równie istotne są dbałość o wizerunek Stacji i dobre imię Spółki, którą Zarząd reprezentuje.

Jolanta Kaczmarek, prezes zarządu Polskiego Radia RDC

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ewa Wanat zwolniona z Polskiego Radia RDC za wpis na Facebooku

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
grzegorz
i bardzo dobrze, gratulacje za zmiany, nowych ludzi, nowa muzyke i za odwage przy tym zwolnieniu! zmiany byly dobre, ale ta akurat pani przesadzila, i trudno, ze zaraz z kazdej ze stron i tak sie poleje hejt
odpowiedź
User
Porcjon
Dobrze ze ja zwolnili ale niedobrze ze za wpis o Elbanowskich. Tu wyjatkowo miala rację.
odpowiedź
User
darek
Napisała prawdę. Tyle i aż tyle.
odpowiedź