SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskiego Facebooka w 2020 zdominowały Strajk Kobiet i pandemia

Facebook zaprezentował raport podsumowujący najważniejsze wydarzenia na platformie 2020. Użytkownicy żyli tematami Covid-19, pożarami lasów w Australii i protestami  Black Lives Matter. Najczęściej dyskutowanym tematem było Kobe Bryanta. W Polsce najwięcej uwagi przyciągnęły pomocowe zbiórki związane z pandemią oraz protesty w obronie praw kobiet. Trzy najszybciej rosnące hasztagi w ostatnich trzech miesiącach w Polsce to : #strajkkobiet, #piekłokobiet oraz #wyroknakobiety.

Article

Raport "Year in Review" stanowi analizę najbardziej angażujących, dyskutowanych i wspominanych wydarzeń i zjawisk w ekosystemie Facebooka w 2020 roku. Serwis zebrał i opisał 20 takich zdarzeń, aby pokazać jak i w jakim celu korzystano z Facebooka i Instagrama w ostatnich 10 miesiącach (dane obejmują okres 1 stycznia  - 31 października br.).

Facebook pogrupował zdarzenia w sześć kategorii: ważne osoby, przebudzenie społeczne, Covid-19, światowa polityka, środowisko, społeczność.

Covid-19 tematem numer 1. w social mediach 2020

Pandemia koronawirusa stała się tematem, który zdominował debatę publiczną w tym roku, również w przestrzeni mediów społecznościowych. Jak pokazuje raport Facebooka, w Polsce pandemia stymulowała do niesienia pomocy za pośrednictwem zbiórek i akcji charytatywnych,

Przykładem takiego działania jest inicjatyw Widzialna Ręka - założona przez grupę znajomych, w ciągu jednego dnia urosła do ponad 1000 członków, a dziś liczy już prawie 110 tysięcy osób w całej Polsce. Poza grupą ogólnopolską, powstało ponad 150 mniejszych grup lokalnych w poszczególnych miastach, dzielnicach czy nawet osiedlach. Są też międzynarodowe grupy Widzialnej Ręki m.in. w Berlinie, Paryżu, Wiedniu, czy w Wielkiej Brytanii. Grupa ma na celu udzielanie doraźnej pomocy w czasie pandemii.

Inne szczególnie angażujące działania charytatywne to "Wygramy! Wspieramy Fundusz Interwencyjny do walki z koronawirusem" w ramach którego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 600 tysięcy złotych na rzecz polskich szpitali walczących z koronawirusem. "Dla Bohaterów! Zadbajmy o życie i zdrowie pracowników służb medycznych" to z kolei akcja, w ramach której Fundacja TVN "nie jesteś sam" zebrała dla służb medycznych blisko pół miliona złotych.  

W ciągu ostatnich 3 miesięcy na całym świecie utworzono na Instagramie ponad 47 milionów relacji z naklejkami „Wspieraj małe firmy", jako wyraz pomocy dla lokalnych biznesów zmagających się ze skutkami gospodarczymi pandemii.

Covid-19 poruszył serca internautów w wielu regionach świata. Ponad 1,5 miliona Hiszpanów opublikowało posty wyrażające wdzięczność personelowi medycznemu pod hasztagiem #aplausosanitario.

Po wprowadzeniu lockdownu we Włoszech, wyświetlenia transmisji na żywo na Instagramie i Facebooku podwoiły się, a mieszkańcy miast śpiewali na balkonach i prowadzili transmisje podczas kwarantanny.

W Stanach Zjednoczonych liczba widzów transmisji na żywo wzrosła o 50%, a wiele osób uczestniczyło w zajęciach fitness, czy słuchało setów DJ-skich na żywo.

Ekosystem Facebooka wydatnie pomagał także społecznościom na całym świecie w podtrzymywaniu relacji i więzi rodzinnych i społecznych.  

Z powodu wstrzymania lub ograniczeń nabożeństw ze względu na pandemiczny lockdown, tydzień świąteczny z 6 kwietnia (Wielkanoc i Pascha) był okresem o największej liczbie grupowych rozmów wideo na Messengerze.

Na Whatsappie odnotowano znaczny wzrost liczby rozmów wideo pod koniec maja w związku z zakończeniem Ramadanu.

Użytkownicy Facebooka wspominają zmarłych w 2020

Raport Facebooka pokazał, że najczęściej dyskutowanym wydarzeniem w serwisie była styczniowa tragiczna śmierć koszykarza Kobe Bryanta.  Najwięcej postów o nim i wspomnień z jego życia udostępniono w Stanach Zjednoczone, Meksyku i na Filipinach.

Sędzina Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg, zmarła w połowie września,  została upamiętniona w ponad 5 milionach postów na Facebooku i Instagramie. W wielu przypadkach użytkownicy dodawali hasztag #restinpower.

Polskich użytkowników Facebooka poruszyło szczególnie odejście Romualda Lipko, kompozytora i multiinstrumentalisty związanego z zespołem Budka Suflera. Żegnano również m.in. kultową piosenkarkę Ewę Demarczyk oraz jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Krzysztofa Pendereckiego.

Świat niespokojny w 2020 - Strajk Kobiet i Black Lives Matter

Rok 2020 był także w wielu miejscach świata i w Polsce czasem społecznych niepokojów. O ważnych kwestiach mówiła także społeczność Facebooka.

W ciągu trzech tygodni od śmierci George'a Floyda, trzykrotnie częściej dyskutowano o Black Lives Matter, a średnio 7,5 miliona wzmianek na ten temat pojawiało się na Facebooku każdego dnia.  Na fali pomocy dla czarnej społeczności w USA powstała grupa  The Blackout Coalition, wspierająca firmy prowadzone przez osoby czarnoskóre. Do teraz jest ona największą grupą wśród użytkowników w USA (1,8 mln członków).

W Polsce ogromnym echem w mediach społecznościowych odbiły się protesty w obronie praw kobiet: #strajkkobiet, #piekłokobiet oraz #wyroknakobiety to trzy najszybciej rosnące hasztagi na Instagramie w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Polityka i środowisko poruszają na Facebooku

Ogłoszenie wyboru wiceprezydentki Kamali Harris było najczęściej wspominanym wydarzeniem sierpnia, kiedy w ciągu jednego dnia opublikowano ponad 10 milionów postów.

Facebook aktywnie działał na rzecz wsparcia demokratycznego procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Platforma pochwaliła się w raporcie, że z jej Centrum informacji o głosowaniu skorzystali niemal wszyscy dorośli użytkownicy Facebooka i Instagrama w Stanach Zjednoczonych.

Kolejnym poruszającym społeczność Facebooka i Instagrama tematem debaty społecznej była ekologia i środowisko naturalne.

Ponad 2,5 miliona osób na całym świecie wzięło udział w największej w tym roku zbiórce pieniędzy na Facebooku, która jednocześnie była największą w historii platformy. Zebrano 35 milionów dolarów na pomoc ofiarom pożarów w Australii.

Do dziś użytkownicy zebrali w tym roku ponad 80 milionów dolarów podczas zbiórek na Facebooku na walkę ze zmianami klimatu, oczyszczanie oceanów, ochronę zwierząt i wiele innych inicjatyw.

W Polsce najbardziej poruszającym dyskusję wydarzeniem związanym ze środowiskiem były pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Facebook: TOP 10 wydarzeń w światowej popkulturze

Nowością w roku 2020 jest 10 wybranych przez Facebooka najważniejszych wydarzeń w popkulturze, które przypominają najciekawsze i najbardziej pozytywne wydarzenia, rozjaśniające codzienną rzeczywistość tego szalonego roku.

Oto przyciągające dużo uwagi wydarzenia, które wygenerowały w aplikacjach najwyższe poziomy interakcji:

1. Serial dokumentalny o Michaelu Jordanie „Ostatni taniec"

2. Występ Dave'a Chappelle'a na Netfliksie

3. Cardi B & Megan Thee Stallions – „WAP"

4. Wydanie albumu Harry'ego Styles'a zawierającego utwór Golden

5. Los Angeles Lakers mistrzami NBA 2020 roku

6. Katy Perry ogłasza ciążę w teledysku

7.  Megan Thee Stallion – „Savage"

8. Shakira i Jennifer Lopez występują podczas przerwy w finale Super Bowl

9. „Król tygrysów" na Netflix

10. Wielkanocny występ Andrea Bocelliego we włoskim Mediolanie

Czytaj także: Facebook oferuje milionowe rekompensaty reklamodawcom dotkniętym błędem pomiaru kampanii. „Nie chodzi o pieniądze, tylko zaufanie”

Przychód Facebooka sięgnął w III kwartale 2020 roku 21,47 mld dolarów. To o 22 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (17,65 mld dolarów). Przychód z reklam firmy wyniósł 21,22 mld dolarów, co oznacza wzrost także o 22 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w III kwartale bieżącego roku zysk netto w wysokości 7,85 mld dolarów, w porównaniu do 6,09 mld dolarów zysku w III kwartale roku 2019 (+29 proc.).

Dołącz do dyskusji: Polskiego Facebooka w 2020 zdominowały Strajk Kobiet i pandemia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
trele
Pisząc nieprawde uprawia sie klamstwo: 1. Aborcja nie jest prawem kobiety, natomiast dziecko a) ma prawo do zycia, b) ojciec tez ma prawo do dziecka. 2. Polska ustawa byla źle napisana, ale dopuszczalnosc aborcji w wyjatkowych przypadkach jest deklarowana przez wszystkich politykow, 3. Marta Lempart nie zamierza rodzic dzieci.
odpowiedź