SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook blokuje ponad 300 prawicowych stron po zgłoszeniach Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

W weekend Facebook zablokował funkcjonowanie pomiędzy 300 a 350 stron należących do organizacji i użytkowników publikujących treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym i islamofobicznym. To reakcja na zgłoszenia Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych dotycząca ponad 2 tysięcy stron o zabarwieniu prawicowym.

Article

O zniknięciu z Facebooka ponad 300 stron z prawicowymi treściami poinformował serwis Wirtualna Polska opierając się na doniesieniach od użytkowników serwisu.

Fanpejdże odwołujące się do prawicowych wartości zostały zablokowane w sobotę. Ich administratorzy informując o blokadzie zapewniali, że w żaden sposób nie naruszyli regulaminu Facebooka, a podjęte przez serwis działania uznali za szykany i cenzurę w internecie.

W niedzielę rano odpowiedzialność za masową blokadę wspomnianych stron wziął na siebie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

W wpisie na swoim profilu organizacja ujawniła, że łącznie zgłosiła administratorom Facebooka z górą 2 tys. fanpejdży które jej zdaniem łamały obowiązujące w Polsce prawo poprzez publikację treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym i islamofobicznym.

W efekcie Facebook przychylił się do ponad 300 zgłoszeń blokując część ze wskazanych stron. Niektóre źródła w internecie (m.in. PCIS - Polskie Centrum Informacji Strategicznych) podaje, że w sumie zablokowanych zostało od 300 do 350 profili.

Komentarze, które pojawiły się pod facebookowym komunikatem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych świadczą o tym, że akcja organizacji wywołała mieszane reakcje. Część internautów zarzuciła ośrodkowi, że jednakowo potraktował strony o charakterze ekstremistycznym i grupy patriotyczne oraz te zajmujące się rekonstrukcją historyczną, inni z kolei pytali dlaczego z podobną surowością nie są traktowane strony o charakterze lewicowym czy wręcz komunistycznym. Nie brakuje też wpisów chwalących akcję i podkreślających konieczność walki z mową nienawiści w mediach społecznościowych.

Serwisowi Wirtualnemedia.pl do momentu publikacji tego tekstu nie udało się uzyskać komentarza Facebooka w sprawie podjętej przez serwis akcji. Warto przypomnieć, że to nie pierwsza interwencja platformy, w wyniku której są na niej blokowane prawicowe fanpejdże. Podobne wydarzenia miały miejsce jesienią ub.r., gdy zablokowane zostały m.in. strony prawicowych organizacji takich jak Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Wówczas Anna Streżyńska, minister cyfryzacji zapowiedziała rozmowy z Facebookiem dotyczące swobody wypowiedzi w tym serwisie, jednak od tamtej pory nie ma żadnych sygnałów dotyczących wyników tych negocjacji.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook blokuje ponad 300 prawicowych stron po zgłoszeniach Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
W Gazecie Beczek wytłumaczyła właśnie, że niemożliwe jest żeby to była akcja Gawła i tego ośrodka śmiesznego. Oni się pod wszystko podpinają i dodają do postów numer konta do wpłat. Jeżeli już nawet na Czerskiej nazywają ich niewartymi zaufania to coś w tym jest.
odpowiedź
User
opolanin
W końcu ktoś zaczął coś z tym robić! Niestety wraz z rozwojem internetu oraz dostępem do niego, jestem coraz pewniejszy, że część społeczeństwa nie powinna mieć do niego w ogóle dostępu.
odpowiedź
User
sin
Proszę nie używać określenia "prawicowy" w odniesieniu do takich stron. Narodowy socjalizm to nie prawica, ksenofobia to nie prawica.
odpowiedź