SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skargi do KRRiT na grafiki w „Faktach” z ministrami i swastykami z reportażu „Superwizjera”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi dotyczące pokazanych w zeszłym tygodniu w „Faktach” TVN grafik, w których wizerunki Patryka Jakiego i Joachima Brudzińskiego połączono z symbolami nazistowskimi, zapowiadając materiały o komentarzach tych polityków do ujawnionych przez stację zachowaniach neonazistów.

fot. TVN Article

W czwartkowym wydaniu „Faktów” taki fotomontaż pokazano podczas zapowiedzi materiału o wystąpieniu w Sejmie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego na temat działań organów państwowych wobec osób i organizacji wbrew prawu propagujących ideologie totalitarne.

Było to pokłosie szeroko komentowanego reportażu „Superwizjera”, w którym ujawniono, jak osoby związane z organizacjami Duma i Nowoczesność oraz Orle Gniazdo w maju ub.r. obchodziły rocznicę urodzin Adolfa Hitlera (eksponowano swastyki, śpiewano nazistowskie pieśni, chwalono przywódcę III Rzeszy, a niektórzy przebrali się w hitlerowskie mundury), a w lipcu bawiły się na festiwalu Orle Gniazdo (gdzie niektórzy widzowie hajlowali).

Fotomontaż skrytykowało wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze. Ocenili, że taka grafika sugeruje wbrew prawdzie związek Brudzińskiego z neonazistami. Niektórzy nie zgodzili się jednak z taką interpretacją. - Grafika „Faktów” z panem Brudzińskim i tortem niczego nie sugerowała i była jak grafika w każdej stacji na świecie. Prawicowi funkcjonariusze wściekli za ujawnienie naziolstwa, pod idiotycznym pretekstem atakują znienawidzony przez nich TVN - skomentował Tomasz Lis z „Newsweek Polska”.

Sebastian Kaleta, od maja ub.r. zasiadający w sejmowej komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji, a poprzednio rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości, zwrócił uwagę, że kilka dni wcześniej w podobnym fotomontażu „Fakty” przedstawiły ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i wiceministra Patryka Jakiego. - Skarga to KRRiTV oczywiście już sporządzona - zaznaczył.

Jak dowiedziała się Niezalezna.pl, do Krajowe Rady zgłoszono już także skargę na grafikę w „Faktach” z Joachimem Brudzińskim. W tej sytuacji zgodnie z procedurą KRRiT poprosi TVN o nagrania z oboma fotomontażami oraz przedstawienie swojego stanowiska. Potem podejmie decyzję co do ewentualnych dalszych działań (np. wezwania nadawcy do poprawy lub nałożenia kary) lub umorzy sprawę.

KRRiT wycofała się z rekordowej kary dla TVN

Na początku grudnia KRRiT zdecydowała o nałożeniu na TVN grzywny w rekordowej wysokości 1,48 mln zł za naruszenia przepisów (przede wszystkim stronniczość i zachęcanie do protestów) w relacjach TVN24 z protestów w wydarzeń w Sejmie i przed nim 16-18 grudnia 2016 roku.

Na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji spadła lawina krytyki ze środowiska mediów, zajmujących się nim organizacji, a także m.in. niektórych polityków obozu rządzącego i Departamentu Stanu USA. Przewodniczący KRRiT kilka razy spotkał się w tej sprawie z członkami zarządu TVN, przyjął ich dodatkowe wyjaśnienia. W końcu 10 stycznia, w ostatnim możliwym terminie, uchylił grzywnę nałożoną na firmę.

Z jego decyzją nie zgadza się członek KRRiT Janusz Kawecki. W oświadczeniu ocenił, że uchylenie kary jest mało uzasadnione, w przeciwieństwie do nałożenia grzywny, poprzedzonego wielomiesięcznymi analizami.

Według badania Nielsen Audience Measurement w ub.r. „Fakty” miały przeciętnie prawie 3 mln widzów, z czego 2,83 mln w TVN, a 166,6 tys. w TVN24 BiS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na grafiki w „Faktach” z ministrami i swastykami z reportażu „Superwizjera”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
A KIEDY W KOŃCU KARA NA TVPIS info za te paski?????
71 31
odpowiedź
User
Sebastian
Może niech KRRiT zajmie TVP , bo Kurski jest oszustem i kłamcą, a paski w tvp info są koszmarne. TVP w stanie zero.
38 20
odpowiedź
User
Kacper
Co się dziwić? Przecież wszyscy wiemy, że TVN to naziole 8)
24 47
odpowiedź
User
markus
TVN prezentując swastyki przez pięć dni pod rząd przekroczyło wszelkie granice śmieszności i dobrego smaku i na dodatek doprowadziło do zaprezentowania wizerunku naszego kraju jako faszystowskiego Bantustanu.
22 33
odpowiedź
User
faraon
widać jedno zamiast argumentu to jest jedynie plucie jadem . szkoda że obiektywizmu niektórym brakuje tylko zaślepienie kieruje rozumem . A prawda jest pośrodku . szkoda że krytykowanie jednej ze stron ale druga ma prawo obrony .
15 19
odpowiedź