SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Filar z RPP: Podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna

Zacieśnienie polityki monetarnej w 2009 r. jest mało prawdopodobne,wynika z czwartkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej(RPP) Dariusza Filara, który kilka tygodni temu sugerował takąmożliwość. W jego ocenie, ewentualna obniżka stóp procentowychzależy od czerwcowej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego(NBP).

"Podwyżka stóp procentowych w 2009 r. wydaje się małoprawdopodobna. Scenariusz rozwoju gospodarki jest taki, że nawetjeżeli nastąpi w niej odbicie, to nie będzie ono szczególnieimponujące i w związku w tym oczekiwanie, że miała by się pojawićdodatkowa presja inflacyjna, niezależna od cen regulowanych,żywności i ropy wydaje się mało prawdopodobne" - powiedział Filar wczwartkowym wywiadzie dla radia PIN.

W jego ocenie, początek roku 2010, czyli luty-marzec przyszłegoroku, będzie momentem, kiedy inflacja zejdzie do 2,5-proc. celu NBPi na tym poziomie się ustabilizuje.

"Natomiast, czy stopy procentowe zmienią się jeszcze w 2009 r.,w bardzo dużej mierze zależy od tego, co pokaże nam czerwcowaprojekcja inflacji" - podsumował Filar.

W środę RPP utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie 3,75%w przypadku głównej stopy referencyjnej. Rada obniżyła natomiastpoziom rezerwy obowiązkowej banków z 3,5% do 3,0%. Dwunastuankietowanych przez agencję ISB analityków oczekiwało takiejwłaśnie decyzji.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Filar z RPP: Podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl