SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Filar z RPP: Podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna

Zacieśnienie polityki monetarnej w 2009 r. jest mało prawdopodobne, wynika z czwartkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusza Filara, który kilka tygodni temu sugerował taką możliwość. W jego ocenie, ewentualna obniżka stóp procentowych zależy od czerwcowej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Podwyżka stóp procentowych w 2009 r. wydaje się mało prawdopodobna. Scenariusz rozwoju gospodarki jest taki, że nawet jeżeli nastąpi w niej odbicie, to nie będzie ono szczególnie imponujące i w związku w tym oczekiwanie, że miała by się pojawić dodatkowa presja inflacyjna, niezależna od cen regulowanych, żywności i ropy wydaje się mało prawdopodobne" - powiedział Filar w czwartkowym wywiadzie dla radia PIN.

W jego ocenie, początek roku 2010, czyli luty-marzec przyszłego roku, będzie momentem, kiedy inflacja zejdzie do 2,5-proc. celu NBP i na tym poziomie się ustabilizuje.

"Natomiast, czy stopy procentowe zmienią się jeszcze w 2009 r., w bardzo dużej mierze zależy od tego, co pokaże nam czerwcowa projekcja inflacji" - podsumował Filar.

W środę RPP utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie 3,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Rada obniżyła natomiast poziom rezerwy obowiązkowej banków z 3,5% do 3,0%. Dwunastu ankietowanych przez agencję ISB analityków oczekiwało takiej właśnie decyzji.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Filar z RPP: Podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl