SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Filar z RPP: połowa 2009 roku to zły moment na wejście do ERM2

Obecnie nie jest dobry moment na wchodzenie do systemu ERM2, gdyżdziała bardzo wiele czynników to utrudniających, ocenił w czwartekDariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Obecnie działa bardzo wiele czynników utrudniających wejście doERM2. Po pierwsze to wysoka zmienność rynku walutowego, własnenapięcia strefy euro oraz możliwe problemy ze spełnieniem kryteriównominalnych" - powiedział dziennikarzom Filar na seminarium BREBank i CASE.

Członek RPP wyjaśnił, że ma na myśli kryterium inflacyjne,którego obecnie nie spełniamy i przez dłuższy okres nie będziemy gospełniać. "Patrząc na prognozy inflacji HICP w Polsce i Europienależy liczyć się z tym, że w 2010 roku nie będziemy dość mocno,nawet o 1 pkt proc. spełniać kryterium inflacyjnego" - przewidujeFilar.

Dodał, że kolejnym problemem są nieuporządkowane kwestieformalno-prawne. Według niego, dopiero po wyjaśnieniu wszystkichtych problemów, możemy myśleć o wstąpieniu do systemu ERM2.

"Teraz nie jest dobry moment na wchodzenie do systemu ERM2.Pracujmy intensywnie nad wszystkimi rozwiązaniami formalno-prawnymii czekajmy na optymalny moment z punktu widzeniamakroekonomicznego" - podsumował.

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z którejwynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniałanominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przezKomisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski dostrefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcieprzez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. istanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarcząi Walutową.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Filar z RPP: połowa 2009 roku to zły moment na wejście do ERM2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl