SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Filmy Anity Gargas i National Geographic o katastrofie smoleńskiej w TVP?

Telewizja Polska jest zainteresowana pokazaniem dwóch filmów o katastrofie smoleńskiej: „Anatomia upadku” Anity Gargas oraz „Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta" przygotowanego przez National Geographic Channel.

Wrak Tu-154

Wrak Tu-154

O emisję filmu Anity Gargas w miniony czwartek do prezesa TVP zaapelowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (więcej na ten temat). Godzinny obraz "Anatomia upadku" jest efektem śledztwa dziennikarskiego dotyczącego katastrofy smoleńskiej prowadzonego w Rosji, a także na terenie Polski i pokazuje, że obraz wydarzeń prezentowany przez MAK i komisję Millera nijak się ma do rzeczywistości. Film wyprodukowało Niezależne Wydawnictwo Polskie, czyli wydawca "Gazety Polskiej". Gargas w przeszłości była autorką "Misji specjalnej" nadawanej w TVP1.

- Mamy deklarację producentów, że chcą nam udzielić licencji na pokazanie tego filmu za symboliczną złotówkę. Jesteśmy z nimi w kontakcie - mówi Wirtualnemedia.pl Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowa TVP.

Od kilku tygodni Telewizja Polska prowadzi też rozmowy na temat zakupu praw do pokazywania filmu "Śmierć prezydenta" od National Geographic. Zawiera on rekonstrukcję fatalnego lotu prezydenckiego Tupolewa, pokazano w nim też przebieg śledztwa. Produkcja zawiera opinie ekspertów badających przyczyny tragedii oraz opowieści świadka. Scenariusz oparto jednak wyłącznie na oficjalnym raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), jak i w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera).

W minioną niedzielę film „Katastrofa w przestworzach - śmierć prezydenta" pokazała polska wersja National Geographic Channel, gdzie film zobaczyło aż 1,93 mln widzów, bijąc rekord oglądalności stacji (dowiedz się więcej).

- Oba filmy pokazują dwa odmienne punkty widzenia, które funkcjonują w przestrzeni publicznej.  Wydaje się zasadne pokazanie ich obu - mówi nam Stempień-Rogalińska. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy i na których antenach TVP wyemituje oba filmy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Filmy Anity Gargas i National Geographic o katastrofie smoleńskiej w TVP?

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wrrrrrr
Za chwilę w TVP, w wyniku rządów prezydenckich politruków, może być trudno zebrać tę złotówkę.
26 46
odpowiedź
User
płace abonament to wymagam
w TVP brakuje dobrego kina SF.
14 14
odpowiedź
User
ani grosza
Zamiast słów "katastrofa", "prawda" lepiej użyć "głupota", bo to głupota i lekkomyślność jest zwykle przyczyną nieszczęść i tak było też w tym przypadku i żadne filmy tego nie zmienią.
17 19
odpowiedź
User
Obserwator
Nie mam specjalnej nadziei, ze TVP zdecyduje się na ten krok, żeby pokazać oba filmy obok siebie. Zawsze się znajdzie pretekst, żeby się z tego wycofać. Pomimo, a może właśnie dlatego warto je ze sobą zestawić. Ja to zrobiłem. Widać różnice i inny punkt widzenia.
12 15
odpowiedź
User
pocztówka z Częstochowy
Nasza TVP wariuje. Coś udaje. Coś rapuje. Politrucy i nieucy coś tam ciągle ogłaszają. Politykę poudają. Pomajstrują jeszcze trochę. Zaksięgują coś na wiochę. I doczekać chcą do Świeta. Oni nie od prezydenta. Teraz nikt się przyznać nie kce. Kto ich tam mianował lekce. Nikt nie poda im sukursu. Przecież oni są z konkursu.
8 9
odpowiedź