SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Firmy z branży mediowej i marketingowej dostały z PFR ponad miliard złotych

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił mikro, małym i średnim firmom 60,5 mld zł środków pomocowych w związku z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorstwa informacyjne i komunikacyjne dostały z tego ponad miliard złotych. Po ewentualnym uwzględnieniu odwołań firmy mogą otrzymać jeszcze kolejny miliard.

Paweł Borys, fo. Wkipedia Commons Article

Jak poinformował na konferencji prasowej Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), a pomocy skorzystało 345.542 firm zatrudniających 3,12 mln osób. Mikroprzedsiębiorcom wypłacono 18,7 mld zł z dostępnej puli 25 mld zł, a małym i średnim firmom 41,8 mld zł z puli 50 mld zł.

Według deklaracji firm program pomocowy PFR dla mikrofirm i MŚP utrzymał 2,5 mln miejsc pracy.

Najwięcej środków (18,6 mld zł) otrzymała, według PKD, branża handlu hurtowego, i detalicznego, naprawa pojazdów samochodowych. 12,9 mld zł trafiło do przetwórstwa przemysłowego, 9,5 mld zł do budownictwa, 4,6 mld zł do transportu i gospodarki magazynowej. 2,5 mld zł przeznaczono na pomoc dla działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.

Powyżej 1 mld zł wypłacono branżom: usługi administrowania i działalność wspierająca, pozostała działalność usługowa, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, informacja i komunikacja.

Z programu skorzystało niemal 50 proc. mikrofirm i MSP

Według Borysa z programu PFR skorzystała blisko połowa polskich firm mikro, małych i średnich. Średnia kwota subwencji dla mikrofirm wyniosła 69 tys. zł, a dla MŚP 576 tys. zł.

- Szacujemy że średnio ok. 60 proc. udzielonych subwencji finansowych dla mikro, małych i średnich firm będzie umorzone. Koszt programu wyniesie ok. 35 mld zł - poinformował Borys. Dodał, że 89 proc. firm, które złożyło wniosek o pomoc finansową otrzymało środki od PFR.

Najwięcej środków otrzymały firmy z woj. mazowieckiego (prawie 11 mld), najmniej z woj. opolskiego - 1,3 mld zł.

PFR rozpatruje odwołania

PFR otrzymał ok. 12 tys. wniosków ws. postępowania odwoławczego od firm, którym odmówiono wypłaty środków.

Prezes Funduszu zakłada, że nie wszystkie z nich zostaną rozpatrzone pozytywnie, a w trzecim kwartale br., po zakończeniu procedur odwoławczych łączna kwota wypłaconych przez PFR środków może zwiększyć się do 61,5 mld zł.

- Najczęstsze powody odwołań dotyczyły w ostatnich miesiącach rozliczeń z ZUS-em w kwestii ustalania wielkości zatrudnienia, rozliczeń z urzędami skarbowymi. Mieliśmy dużo odwołań wynikających z tego, że firmy się przekształcały, albo że przedsiębiorcy wpisali przez pomyłkę kwotę bez jednego lub dwóch zer, np. zamiast zawnioskować o 500 tys. zł wnioskowali o 5 tys. zł" - powiedział Borys.

Nadal działa program wsparcia dla dużych firm

Możliwość składania wniosków w ramach programów dla mikrofirm i MŚP zakończyła się 31 lipca. Procedury wyjaśniające i reklamacyjne będą trwać do połowy października br.

PFR prowadzi nadal program wsparcia dla dużych firm o wartości do 25 mld zł. Prezes PFR powiedział PAP Biznes w ub. tygodniu, że z tego programu wykorzystana może być kwota ok. 20 mld zł.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw dotkniętych przez epidemię koronawirusa o pierwotnie deklarowanej wartości 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. PFR wyemitował do tej pory papiery o łącznej wartości 62 mld zł.

Pod koniec lipca prezes PFR Paweł Borys powiedział PAP Biznes, że kolejne emisje obligacji PFR będą wynosić po ok. 5 mld zł, a najbliższa planowana jest w sierpniu. Zasugerował, że kwota całego programu pomocowego PFR może wynieść łącznie nieco ponad 80 mld zł wobec pierwotnie zapowiadanych 100 mld zł.

Przedstawiciele PFR informowali w lipcu, że PFR przewiduje na kolejne emisje jedynie tenory 7 i 10-letnie.

Dołącz do dyskusji: Firmy z branży mediowej i marketingowej dostały z PFR ponad miliard złotych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl