SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fotoreporter zawodem zdominowanym przez mężczyzn, niezbyt popłatnym i pełnym zagrożeń, ale satysfakcjonującym

Fotoreporterzy to w zdecydowanej większości mężczyźni, pracują samodzielnie, trzy czwarte z nich zarabia mniej niż 40 tysięcy dolarów rocznie, a dziewięciu na dziesięciu uważa swój zawód na niebezpieczny - wynika z badania Reuters Institute for the Study of Journalism i World Press Photo Foundation. - Dzisiaj żeby utrzymać się z fotoreporterki trzeba szukać dodatkowych specjalności - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Bogdan Krężel, fotoreporter „Newsweeka”.

fot. Shutterstock.comArticle

Według raportu Reuters Institute for the Study of Journalism i World Press Photo Foundation 85 proc. wykonujących zawód fotoreportera to mężczyźni. Większość ankietowanych to osoby przygotowane do zawodu - ponad 70 proc. z nich ukończyło różnego rodzaju szkoły i kursy przygotowujące do robienia fotografii.


Prawie 60 proc. respondentów badania to fotoreporterzy pracujący jako „wolni strzelcy”, bez stałej umowy z redakcją. Jedna piąta jest zatrudnionych na stałej, długoterminowej umowie w dużym wydawnictwie. Zdecydowana większość badanych fotoreporterów (46,6 proc.) pracuje w dziennikach, 25,4 proc. w agencjach newsowych, 15,2 proc. w agencjach fotograficznych, a 6,4 proc. w czasopismach innych niż gazety.


Oceniając swoją sytuację związaną z zarobkami w ciągu ostatnich 5 lat fotoreporterzy różnią się w opiniach zależnie od regionu świata, w którym wykonują swój zawód. 45,8 proc. respondentów z Europy przyznaje, że ich przychody w ostatnich latach spadły, podobnej odpowiedzi udzieliło 43,9 proc. fotoreporterów z Ameryki Północnej. Najmniej badanych (29 proc.), którzy przyznali się do malejących zarobków pochodzi z regionu azjatyckiego. W tym samym obszarze świata mieszka najwięcej (51,1 proc.) respondentów, których przychody w ostatnich 5 latach okazały się wyższe lub dużo wyższe.

Według raportu 70 proc. fotoreporterów na świecie zarabia rocznie do 29 tys. dol. Jedna piąta otrzymuje zarobki w wysokości od 30 do 59 tys. dol., a jedynie 10 proc. przyznaje się do rocznych dochodów przekraczających kwotę 60 tys. dol.

W badaniu 98 proc. fotoreporterów przyznało, że w swojej pracy korzysta z cyfrowych aparatów. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne aparaty fotograficzne nie są już używane. Do korzystania od czasu do czasu z takiego sprzętu przyznaje się 19 proc. badanych, którzy są na stałe zatrudnieni w swoich redakcjach. Z kolei wśród „wolnych strzelców” największy odsetek fotografów korzystających z analogowych aparatów (31 proc.) pochodzi z Europy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fotoreporter zawodem zdominowanym przez mężczyzn, niezbyt popłatnym i pełnym zagrożeń, ale satysfakcjonującym

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa
Wprowadzić parytety, udostępnić zawód fotoreportera kobietom!!!!!!!!!
Ale niebezpieczny to ten zawód niewątpliwie jest. Jak celebrytka odwinie torebką to...
odpowiedź