SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Francuzi będą wysyłać tańsze SMS-y

Francja zostanie prawdopodobnie pierwszym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które wprowadzi kontrolę cen wiadomości tekstowych SMS.

Posunięcie to utoruje drogę innym krajom członkowskim, które dążą do uregulowania rynku telefonii komórkowej, podał Financial Times.

Bruksela poparła w czwartek prośbę Francuzów wprowadzenia ograniczeń na ceny hurtowe, jakie operatorzy telefonii komórkowej Orange, SFR i Bouygues pobierają od siebie nawzajem za przesyłanie wiadomości tekstowych SMS swoich klientów pomiędzy różnymi francuskimi sieciami.

Posunięcie Francuzów może wywrzeć dodatkową presję na europejski rynek telefonii komórkowej. Tydzień wcześniej Bruksela opublikowała projekt dyrektywy, która ma zmusić operatorów do obniżenia o połowę cen, które płacą Europejczycy podróżujący po Unii Europejskiej za przychodzące i wychodzące rozmowy.

Stefano Nicoletti, analityk w londyńskiej firmie konsultingowej Ovum, specjalizującej się w telekomach, powiedział: „Uważam, że posunięcie Arcepu, francuskiego regulatora, może się przyczynić do ustanowienia tendencji, za którą podążą inne państwa członkowskie”.

Zgodnie z zaakceptowaną przez zainteresowane strony wersją planu, hurtowa cena, jaką operatorzy pobierają za wiadomości tekstowe SMS spadnie z 4,3 centa do 3 centów dla sieci SFR i Orange oraz z 4,3 centa do 3,5 centa dla Bouygues, mniejszego operatora telefonii komórkowej.

Przedstawiciel Arcepu powiedział, że celem tej obniżki cen jest zwiększenie konkurencyjności na krajowym rynku, który był dotąd zdominowany przez trzech operatorów. Arcep nie próbował jednak wpłynąć na ceny detaliczne, które operatorzy pobierają od klientów.

Z danych opublikowanych w marcu przez Arcep wynika, że Francuzi wysłali pomiędzy czerwcem 2005 roku a marcem tego roku około 13 miliardów wiadomości tekstowych SMS, czyli o około 11 miliardów więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Francuzi będą wysyłać tańsze SMS-y

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl