SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fundusze wojewódzkie są zainteresowane akcjami BOŚ

Ponad połowa z szesnastu funduszy wojewódzkich już zdecydowała o objęciu akcji BOŚ.

Po dzisiejszym walnym sprawa nabierze tempa – powiedział wczoraj Agencji ISB Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, po ZWZ banku.

Kujda dodał, że udział NFOŚ w banku „jest właściwy”, choć może ulec niewielkiemu zwiększeniu.

Obecnie NFOŚiGW posiada 44,35% akcji BOŚ, a po przejęciu akcji od SEB bedzie posiadał, wraz z funduszami wojewódzkimi 97% kapitału i ogólnej liczby na WZA.

Wstępne zainteresowanie zakupem akcji BOŚ wyraził w maju rozmowie z ISB Przemysław Gonera, prezes zarządu WFOŚ w Poznaniu. Po koniec kwietnia „Gazeta Wyborcza” napisała, że również Mazowiecki Fundusz Ochrony Środowiska zamierza zainwestować w bank.

Z kolei „Rzeczpospolita” doniosła, że WFOŚ w Szczecinie nie kupi akcji BOŚ. Również wojewódzki fundusz w Małopolsce nie zdecydował się na inwestycje w bank.

Na początku stycznia 2006 roku minister środowiska zgodził się na zakup akcji BOŚ przez NFOŚ. Wówczas resort informował, że zainteresowanie potencjalnych nowych inwestorów przekracza wielkość oferowanego im pakietu akcji banku.

Szwedzka grupa bankowa, Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), posiadająca 47,5% akcji BOŚ, postanowiła wcześniej o sprzedaży wszystkich posiadanych akcji polskiego banku na rzecz NFOŚiGW. Tym samym zakończył się konflikt między głównymi akcjonariuszami banku.

SEB podał, że wartość transakcji wyniesie 576,86 mln zł, co odpowiada cenie 92 zł za akcję. Finalizacja transakcji ma nastąpić do połowy lipca 2006 roku.

Podczas poniedziałkowego ZWZ, akcjonariusze zatwierdzili sprawozdanie finansowe BOŚ oraz grupy kapitałowej BOŚ, wykazujące zysk netto za 2005 rok odpowiednio 45,624 mln zł oraz 40,552 mln zł.

Jak podkreślił Jerzy Pietrewicz, prezes zarządu BOŚ, wyniki finansowe uzyskane w 2005 roku będą nie do powtórzenia w tym roku ze względu na ich jednorazowy charakter.

Bank osiągnął wyższy o 13,8 mln zł, niż planowano wynik z pozycji wymiany, w związku ze znacznym wzrostem denominowanych kredytów hipotecznych. Z działalności windykacyjnej osiągnął 8,1 mln zł wobec planowanych -2,1 mln zł. O 20 mln zł spadły również koszty funkcjonowania banku m.in. w związku ze wstrzymaniem planowanych wydatków.

ZWZ zdecydowało także o podziale zysku netto wysokości 45.624.381,89 zł, przeznaczając 32.119.602,17 zł na kapitał zapasowy, 12.820.413,99 zł na pokrycie strat z lat ubiegłych oraz 684.365,73 zł na fundusz załogi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundusze wojewódzkie są zainteresowane akcjami BOŚ

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl