SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fuzja PKN z Lotosem może zająć prawie rok

Prezes PKN Orlen Piotr Kownacki uważa, że połączenie z Lotosem powinno nastąpić jak najszybciej. Proces ten zajmie 9-12 miesięcy. Jednym z wariantów rozważanych przez PKN jest pozostawienie obu podmiotów na giełdzie.

"Prace się nie toczą, bo to jest ciągle w sferze intencji, ale uważam, że należy dążyć, aby ewentualne połączenie było przyjazne i z pewnością byłoby obustronnie korzystne. W sensie organizacyjnym i biznesowym jest to realne" - powiedział dziennikarzom Kownacki podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Gdyby główny akcjonariusz Lotosu i PKN zdecydował o tym, żeby te dwie spółki się połączyły, to sam proces mógłby potrwać od 9 do 12 miesięcy" - dodał. Prezes poinformował też, że jednym z wariantów rozważanych przez PKN jest takie przeprowadzenie fuzji, aby oba podmioty pozostały na giełdzie.

"Jest to jeden z wariantów godzien rozważenia w pierwszej kolejności" - powiedział.

Zdaniem Kownackiego przeprowadzenie fuzji jest celowe i powinni nastąpić jak najszybciej. Po połączeniu powstałby silny podmiot, który miałby mocniejszą pozycję na rynku niż obecnie dwie spółki oddzielnie.

Według prezesa fuzja Lotosu z PKN nie przeszkodzi w realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego prowadzonego w Lotosie.

"Nie ma powodów, aby fuzja mogła przeszkodzić w realizacji programu inwestycyjnego Lotosu, wręcz przeciwnie to mogłoby pomóc, gdyż na przykład PKN ma lepsze ratingi" - powiedział.

PKN Orlen chciałby utrzymania notowań Grupy Lotos na GPW
PKN Orlen nie prowadzi obecnie żadnych prac dotyczących ewentualnego połączenia z Grupą Lotos, ale wariant rozważny w pierwszej kolejności przewidywałby utrzymanie osobowości prawnej obu spółek i pozostawienie na GPW dwóch podmiotów, poinformował w środę prezes Orlenu Piotr Kownacki.

"Połączenie Orlenu i Lotosu jest w sferze naszej intencji, natomiast nie będzie to decyzja naszej spółki. Muszą o tym zdecydować akcjonariusze" - powiedział Kownacki dziennikarzom podczas "Forum Ekonomicznego" w Krynicy.

Według niego, musiałoby to być przyjazne połączenie, a wariant, który byłby rozważny w pierwszej kolejności przewidywałby utrzymanie osobowości prawnej obu spółek i pozostawienie na GPW dwóch podmiotów.

"W sensie organizacyjnym i biznesowym byłoby to możliwe w każdym czasie" - powiedział prezes dodając, że proces ten mógłby trwać 9-12 miesięcy.

Kownacki podkreślił, że połączenie jest celowe i powinno nastąpić jak najszybciej. "Po połączeniu powstałby silny podmiot, który mógłby mieć jeszcze lepszą pozycję na rynku" - powiedział.

Dodał, że fuzja według niego nie przeszkodzi Lotosowi w realizacji programu 10+, a nawet, dzięki wysokim ratingom Orlenu, będzie możliwe korzystniejsze jego finansowanie. Wcześniej Kownacki szacował, że połączenie z Grupą Lotos dałoby 800 mln zł oszczędności rocznie przez 5 lat.

W połowie sierpnia minister skarbu Wojciech Jasiński powiedział, że decyzja dotycząca fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos "jest przed nami". Obowiązujący program rządowy dla sektora naftowego przewiduje, że firmy te pozostaną odrębne i będą ze sobą konkurować.

Niechętny połączeniu jest prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, który obawia się m.in. że fuzja przeszkodziłaby w negocjacjach dotyczących finansowania programu rozwoju grupy "10+". Rozmowy na ten temat mają rozpocząć się we wrześniu.

Obie spółki są kontrolowane przez Skarb Państwa, który posiada - pośrednio i bezpośrednio - 58,84% akcji Grupy Lotos oraz 27,52% akcji PKN Orlen.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fuzja PKN z Lotosem może zająć prawie rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl