SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Główne indeksy GPW znów traciły w czwartek

W czwartek warszawskie indeksy ponownie zakończyły sesję na minusie. Warszawska giełda należała do najsłabiej spisujących się parkietów w Europie, a analitycy uważają, że dzisiejsza sesja nie przyniosła żadnego sygnału dającego nadzieję na poprawę.

Główne indeksy GPW znów traciły w czwartek

"Po raz kolejny kończymy bez wyraźnego sygnału poprawy, co po wczorajszych cudach nie zwiększa szans na szybki powrót do normalności" - ocenił analityk A-Z Finanse Paweł Cymcyk. Podkreślił, że bardzo słabe otwarcie było zrozumiałe po przecenach w USA i Azji, a najszybciej traciły na nim te spółki, które zyskiwały na środowym fixingu.

"Następnie sytuacja odrobinę się poprawiła i spadek został zniwelowany z 7 do 3 procent. Ani w kraju ani w całej Europie nikomu nie przeszkadzała informacja o spadku niemieckiego PKB w trzecim kwartale o 0,5 procent. Ten największy partner handlowy Polski oficjalnie jest już w recesji, bo zaliczył dwa kwartały z rzędu ujemny wzrost gospodarczy. To nie jest dobra prognoza dla przedsiębiorców, ale jak widać niekoniecznie musi być zła dla giełdowych graczy, bo udało się mimo tej złej informacji mozolnie budować wzrosty" - ocenił Cymcyk.

Według niego, podobnie jak wczoraj przez długą część dnia GPW był najsłabszym parkietem w Europie.

"Pierwsze miejsce na podium przypadło giełdzie w Bułgarii, ale jeżeli patrzeć przez pryzmat wczorajszych wydarzeń to największa zmienność wciąż dotyczy naszego parkietu" - poinformował analityk. Cymcyk ocenił, że dane nt. polskiej inflacji w październiku rynek zignorował, bo dużo ważniejsze były dla niego informacje nt. nowych bezrobotnych w USA, które okazały się bardzo słabe.

"Rynki starały się zlekceważyć te dane i jak to zwykle w takich momentach bywa, gdy prawdziwe dane przekraczają znacznie pesymistyczne oczekiwania, do gry zamiast podaży włączył się popyt. Dzięki temu spółki najwięcej ważące w indeksie WIG20 na koniec zniwelowały swoje straty do zaledwie 2-3 procent. To pozwoliło zakończyć sesję na 4 procentowym minusie mimo, że aż 6 spółek z grona największych zniżkowało o ponad 10 procent" - podsumował Cymcyk.

W czwartek indeks WIG20 spadł o 4,29% do 1682,03 pkt, a WIG o 3,22% do 26 702,48 pkt. Obroty wyniosły ok. 1,4 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Główne indeksy GPW znów traciły w czwartek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl