SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gomułka skrytykował Tuska za brak determinacji

Niedostateczną determinację premiera do przeprowadzenia reformyfinansów publicznych i brak publicznej debaty na ten temat wymieniłw niedzielę były wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka jakoprzyczyny swego odejścia z resortu.

Gomułka skrytykował Tuska za brak determinacji

Gomułka zrezygnował w połowie kwietnia z funkcji wiceministrafinansów. Mówił, że zrobił to z powodów merytorycznych. Wopublikowanym kilka dni po dymisji wywiadzie dla "Gazety Wyborczej"Gomułka powiedział m.in., że minister finansów Jacek Rostowski "maograniczoną władzę polityczną".

Zdaniem Gomułki główną osobą odpowiedzialną za reformę finansówpublicznych w Polsce musi być szef rządu.

"On musi być tym głównym reformatorem. Może mieć pomocnika, tympomocnikiem może być czy minister finansów, czy tak jak w moimprzypadku miało być - specjalny pełnomocnik ds. reformy finansówpublicznych. Ja tym pełnomocnikiem miałem zostać (...), ale tenprojekt się rozpłynął, a determinacja ze strony premiera, żebywłaśnie iść w tym kierunku, w moim przekonaniu była niedostateczna"- powiedział w niedzielę Gomułka w TVP INFO.

"Było zainteresowanie reformami, ale nie było determinacji. Więctu powstał problem i powstał znak zapytania, co ja mogę zrobić" -dodał b.wiceminister.

W ostatnim tygodniu premier Donald Tusk w wywiadzie dla"Polityki", odnosząc się dymisji Gomułki, powiedział, że "sugestia,że rezygnacja prof. Gomułki wynikała z faktu, iż on działałszybciej, a rząd wolniej, jest nieprawdą".

"Jeśli byłem kiedykolwiek sceptyczny co do niektórych planówMinisterstwa Finansów, to tylko wtedy, gdy uważałem, że coś siędzieje za wolno, a nie za szybko. Tak było dla przykładu z budżetemzadaniowym, o którym dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Ministrówprzed dymisją profesora" - uzasadnił szef rządu.

Prof. Gomułka powiedział też, iż dostał od ministra Rostowskiegozakaz wypowiadania się mediach. "Bezpośredni zakaz otrzymałem odministra finansów w postaci listu, w którym się wyraźnie mówiło, żejeżeli będę się pojawiał w środkach masowego przekazu, to to będziepowód do automatycznej dymisji" - powiedział Gomułka.

"Mnie się wydawało, że nie można mówić o reformie finansówpublicznych bez argumentowania publicznie na rzecz tej reformy, bezmobilizowania opinii publicznej, bez aktywnych kontaktów w środkachmasowego przekazu" - podkreślił profesor.

"Ponadto były takie sugestie, że tak naprawdę nie jest to czasna jakieś poważne reformy w Polsce, ponieważ chociaż mamy większośćw parlamencie, to nie mamy dostatecznej większości, żeby odrzucićweto prezydenta, które prawdopodobnie się pojawi w przypadku trochębardziej kontrowersyjnych propozycji ze strony rządu i koalicji.Więc jeżeli tak, to w takim razie zaczekajmy na inny czas, ażkoalicja ta czy jakaś inna, bardziej proreformatorska, będzie miałaodpowiednią większość w parlamencie, czy będzie miała własnegoprezydenta i wtedy będziemy poważnie mówić o reformach" - wyjaśniłGomułka.

B.wiceminister dodał, że rozumie argumenty polityczne i jeakceptuje. "Nie do mnie należy ocena, co jest możliwe politycznie aco nie, ale w takim razie to chyba ja muszę zrezygnować, muszępowiedzieć wyraźnie opinii publicznej: +nie mam szans na realizacjętego programu+" - zaakcentował Gomułka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gomułka skrytykował Tuska za brak determinacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl