SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gomułka z MinFin: Wzrost PKB niezagrożony, wzrost inflacji

Wzrost gospodarczy na założonym przez rząd poziomie 5,5% w 2008 roku nie jest zagrożony, wynika z wtorkowej wypowiedzi wiceministra finansów Stanisława Gomułki. Wiceszefa resortu niepokoi natomiast zagrożenie wysoką inflacją w perspektywie kilkunastu miesięcy.

Gomułka z MinFin: Wzrost PKB niezagrożony, wzrost inflacji

"Poniedziałkowe dane na temat sprzedaż detalicznej to bardzo dobre wiadomości. Pokazują, że dynamika PKB na poziomie 5,5% założona w budżecie na 2008 roku nie jest zagrożona" - powiedział dziennikarzom Gomułka przed konferencją Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), podsumowującą 100 dni rządu Donalda Tuska.

Gomułka dodał, że większe obawy żywi wobec kształtowania się inflacji, szczególnie w dłuższej perspektywie. "Nie obawiam się wysokiego poziomu inflacji w styczniu. Jest niewątpliwie presja inflacyjna i presja płacowa, jest to obszar zaniepokojenia, ale są i dobre wiadomości na tym froncie" - wyjaśnił.

Na spokój wiceministra finansów wpływa m.in. sytuacja w Czechach, czyli w kraju, który zawsze miał inflację niższą niż Polska. Dziś natomiast poziom wskaźnika CPI u naszych południowych sąsiadów jest wyższy niż w Polsce, podobnie jest na Ukrainie. Rośnie także inflacja w USA i Europie Zachodniej, więc według Gomułki, nie ma powodu do zmartwień.

"Niepokój nie budzi nie tyle bieżąca inflacja, bo ona jest związana z globalnym wzrostem cen żywności, ile chodzi o to, by ten wzrost inflacji nie przełożył się na oczekiwania inflacyjne w przeciągu roku, dwóch i doprowadził nawet do wzrostu inflacji" - wyjaśnił Gomułka.

Wiceminister finansów przypomniał, że argumenty o wzroście presji inflacyjnej i zagrożeniu wzrostu wskaźnika CPI w ciągu kilkunastu miesięcy są często podnoszone przez niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i wyraził obawę, że może to być jeden z istotniejszych argumentów dla władzy monetarnej przy podejmowaniu decyzji na najbliższych posiedzeniach Rady.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w styczniu wyniosła 4,3%, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 20,9%.

RPP podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych na trwającym właśnie dwudniowym posiedzeniu, a jej ogłoszenie nastąpi w środę, we wczesnych godzinach popołudniowych. Większość analityków ankietowanych przez agencję ISB uważa, że Rada pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie, a podwyżka nastąpi dopiero w marcu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gomułka z MinFin: Wzrost PKB niezagrożony, wzrost inflacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl