SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google chce wspierać polskie start-upy, ale nie będzie inwestycji Google Ventures

Google docenia polską scenę start-upową i chce wspierać jej rozwój. Przy czym Google Ventures nie planuje inwestycji w żadną polską firmę - mówi Wirtualnemedia.pl Piotr Zalewski z Google Polska.

Piotr Zalewski, Google Polska

Piotr Zalewski, Google Polska

Google wspiera przedsiębiorczość w Polsce przede wszystkim za pośrednictwem programu Google for Entrepreneurs. To globalna inicjatywa, w ramach której amerykańska firma organizuje lub pomaga w organizacji różnych wydarzeń, mających na celu promowanie start-upów. Niedawno w ramach programu Do IT with Poland na prestiżową konferencję TechWeek w Chicago zaproszonych zostało pięć rodzimych firm, w tym krakowski zespół PressPad, tworzący system do wydawania magazynów w cyfrowej formie (czytaj o tym więcej). Ostatnio również śląski EgzoTech został wybrany do wzięcia udziału w amerykańskim programie akceleracji start-upów Blackbox Connect, współorganizowanym właśnie przez Google for Entrepreneurs (więcej na ten temat). Polski oddział internetowego giganta już myśli nad kolejnymi projektami. Rodzimi przedsiębiorcy nie powinni jednak nastawiać się na bezpośrednie inwestycje. Fundusz inwestycyjny Google Ventures (wsparł już między innymi Pocket, About.me oraz Astrid) do tej pory nie zaangażował się we współpracę z żadną polską firmą i niewiele wskazuje, by miało się to zmienić w najbliższej. przyszłości.

- Nasze wsparcie dla przedsiębiorczości na całym świecie nie jest powiązane z konkretnymi zamiarami inwestycyjnymi - mówi nam Piotr Zalewski, communications & public affairs manager w Google Polska, zapytany o ewentualne wsparcie przez Google Ventures polskiego projektu.

Google docenia jednak polską scenę start-upową, która choć ciągle stosunkowo młoda, rozwija się w szybkim tempie. Najwięcej dzieje się we Wrocławiu i w Krakowie - to właśnie te miasta są w kręgu zainteresowania Google for Entrepreneurs. Polski oddział internetowego giganta podkreśla także, że w rodzimym środowisku start-upowym drzemie olbrzymi potencjał. Uważa też, że za jakiś czas któreś z polskich miast może zyskać dla młodych przedsiębiorców taki status jaki obecnie mają Berlin czy Londyn, mocno stawiające na rozwój firm z obszaru IT. Zresztą już teraz z naszego kraju na międzynarodowy rynek wypływają projekty, które świetnie radzą sobie w skali globalnej.

- Mamy już przykłady kilku startupów, które osiągnęły sukces międzynarodowy, warto tu wymienić choćby syntezator mowy Ivona czy platformę Audioteka. W temacie start-upów dzieje się w Polsce coraz więcej, myślę, że niebawem firm, które osiągnęły sukces będzie więcej - mówi Piotr Zalewski. - Jest wiele interesujących start-upów, warto zwrócić uwagę na przykład na EgzoTech, firmę, która wykorzystuje egzoszkielety mające pomóc w rehabilitacji i która została wybrana jako jeden z finalistów programu BlackBox Connect - dodaje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google chce wspierać polskie start-upy, ale nie będzie inwestycji Google Ventures

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl