SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google oskarżone o antysemityzm

Najpopularniejsza w Sieci wyszukiwarka internetowa została oskarżona o dyskryminację Żydów

Wszystko zaczęło się od tego, że Steven Weinstock, nowojorski inwestor wpisał do wyszukiwarki słowo "Jew (Żyd)". Pierwszą stroną, jaka ukazała mu się w wynikach była strona "Jew Watch", poświęcona przypuszczalnym żydowskim konspiracjom, nazistowskiej literaturze i innym antysemickim materiałom, do których prowadziły (i nadal prowadzą) odnośniki takie jak "Prasa kontrolowana przez Żydów" i "Hitler o Żydach".

Weinstock napisał petycję do Google, by usunęła adres strony z indeksu wyszukiwarki. Firma Google jednak odmówiła, twierdząc, że antyżydowskim grupom nie przysługują żadne względy, których nie mają inne strony. Pracownik firmy powiedział również, że wyniki wyszukiwania zależą od wielu algorytmów, które mierzą czynniki takie jak np., ile na innych stronach znajduje się odwołań do takiej strony.

"Wyniki wyszukiwania Google są wyłącznie wyznaczone przez algorytmy komputerowe, które przede wszystkim uwzględniają popularność stron internetowych w Sieci. Wyniki wyszukiwania nie są generowane ręcznie, żadne osoby nie mają na nie wpływu. Nie mamy żadnej możliwości ręcznej modyfikacji wyników".

Google wymienia jako powód tak wysokich notowań tej strony przede wszystkim to, że słowo "Żyd" jest mniej powszechne w znaczeniu społecznym. Używając słów "Jewish (żydowski)" lub "Jewish people (Żydzi)" otrzymamy w wynikach adresy do stron wyłącznie poświęconych Żydom, dla Żydów i o Żydach, czyli pro-żydowskie.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google oskarżone o antysemityzm

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl