SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google pokazało Google Play Music All Acces, nowe Google+ i Mapy, polski Knowledge Graph

W San Francisco rozpoczęła się doroczna konferencja Google I/O. Podczas otwierającej ją prezentacji Google przedstawiło szereg nowości i zapowiedzi dotyczących swoich usług.

Article

Internetowy gigant pochwalił się tym, że obecnie na świecie jest już 900 milionów urządzeń działających w oparciu o Androida. Zaznaczono jednak, że dla Google to dopiero początek i firma zamierza dotrzeć także do użytkowników na rynkach rozwijających się, gdzie do tej platformy należy w tej chwili mniej niż 10 procent rynku. Na platformie Google Play natomiast zanotowano do tej pory aż 48 miliardów zainstalowanych aplikacji. Przychód z aplikacji na użytkownika z kolei obecnie jest 2,5 raza większy niż jeszcze rok temu.

Podczas konferencji I/O Google w pierwszej kolejności zaprezentowało nowe rozwiązania dla deweloperów, które mają ułatwić tworzenie aplikacji związanych z usługami internetowego giganta. Wśród nich znalazły się trzy nowe API do Map Google, system rejestrowania się w serwisach, zintegrowany z Google Play oraz nowa, szybsza wersja Google Cloud Messaging. Istotną nowością jest także Google Play game services – platforma dla deweloperów, mająca ułatwić im tworzenie lepszych gier. Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, dzięki nowej usłudze pojawią się między innymi osiągnięcia, listy rankingowe i zapisy stanów gry w chmurze. Ponadto, wprowadzony zostanie zintegrowany system do tworzenia rozgrywki wieloosobowej, z możliwością tworzenia poczekalni i zapraszania znajomych.

Zaprezentowane zostało również narzędzie Android Studio, które ma pozwolić na znacznie wygodniejsze tworzenie aplikacji na Androida. Wyposażono je bowiem w funkcje pozwalające na podgląd danych elementów i funkcji kodu w działaniu, tak jak prezentowałyby się na konkretnych urządzeniach i w różnych wersjach. Dodatkowo, przedstawione zostały zmiany w Developer Console. W konsoli pojawią się: porady dotyczące optymalizacji aplikacji, system umożliwiający zamówienie tłumaczeń, opcja śledzenia z jakich źródeł pochodzą instalacje programu, podsumowanie przychodów oraz testy alfa i beta zapewniające dostęp do nowych funkcji ograniczonej grupie użytkowników.

Tak jak wcześniej przypuszczano, na Google I/O pokazana została nowa usługa muzyczna firmy z Mountain View. Google Play Music All Acces to serwis streamingowy, zawierający radio, system rekomendacji połączony z technologią z wyszukiwarki Google oraz listy odtwarzania. Można także wyszukiwać dowolne utwory we własnych zasobach oraz na platformie Google Play. Music All Acces działa zarówno na urządzeniach mobilnych jak i w przeglądarce. Usługa kosztuje 9,99 dolara miesięcznie, z miesiącem darmowego dostępu. Dziś wystartowała w Stanach Zjednoczonych, ale niedługo ma pojawić się również w kolejnych państwach.

Google zapowiedziało również, że 26 czerwca wprowadzi do sprzedaży na swoim wirtualnym sklepie Samsunga Galaxy S 4 ze standardowym systemem Android 4.2, takim jak w urządzeniach z serii Google Nexus. Będzie otrzymywał aktualizacje bezpośrednio od Google. Urządzenie (16 GB) ma kosztować 649 dolarów.

Druga część prezentacji otwierającej Google I/O była poświęcona przeglądarce Chrome i systemowi operacyjnemu Chrome OS. Przeglądarka Google ma w tej chwili już 750 milionów użytkowników. Najważniejsza nowość związana z nią dotyczy nowego systemu zakupów, połączonego z Google Wallet, który pozwoli użytkownikowi stworzyć jeden profil wykorzystywany do różnych transakcji w sieci. Będzie on się automatycznie synchronizował pomiędzy różnymi urządzeniami, działając również na sprzętach mobilnych. Ponadto, zapowiedziano że niedługo pojawi się nowy zestaw narzędzi, który pozwoli deweloperom tworzyć własne tagi HTML i łatwiej tworzyć interfejsy dobrze działające na różnych urządzeniach.

Pokazany został również nowy eksperyment Chrome - wieloosobowa gra wyścigowa Racer. Pozwala ona wspólnie bawić się użytkownikom nawet jeżeli posiadają zupełnie różne urządzenia. Podczas prezentacji kilka osób ścigało się ze sobą na jednym torze, choć korzystali z iPadów, iPhone'ów i gadżetów z serii Nexus.

Następnym elementem prezentacji była zapowiedź ze strony Google coraz większego zaangażowania w edukację. Pokazana została platforma Google Play for Education, zawierającą aplikacje które można wykorzystać w przedszkolach i szkołach. Zawarte tam programy dzielą się zależnie od poziomu i przedmiotu i wszystkie są rekomendowane przez zawodowych nauczycieli. Z poziomu Google Play for Education można  uzyskać też dostęp do książek oraz filmów na YouTube. Ponadto, platforma pozwala na kupowanie aplikacji dla całych grup użytkowników jednocześnie.

Jako przykład swojego zaangażowania w rynek edukacyjny Google podało Malezję, gdzie państwowe szkoły podstawowe i średnie zainwestowały w łączności 4G dla swoich uczniów, którzy otrzymali komputery Chromebook, działające w oparciu o system Chrome OS. Ponadto, wszystkie placówki korzystają z platformy Google Apps.

Kolejna część spotkania otwierającego Google I/O była poświęcona serwisowi społecznościowemu Google+. Dyrektor zajmującego się nim oddziału, Vic Gundotra, zapowiedział wprowadzenie aż 41 nowych funkcji.

Zaprezentowany został odświeżony stream - centralny element G+, zawierający treści udostępniane użytkownikowi. W jego nowym wydaniu pojawią się proste animacje, a treść zostanie podzielona na kolumny (z możliwością powrotu do widoku w jednej kolumnie) i karty, podobne do tych wykorzystywanych w systemie Google Now. Co więcej, do każdego wpisu algorytm automatycznie będzie dodawał tagi, na podstawie których każda osoba otrzyma spersonalizowane rekomendacje związane z danym tematem. Automat potrafi nawet rozpoznawać grafiki, na przykład rozpoznając charakterystyczne miejsca na zdjęciach.

Tak jak przewidywano, zaprezentowana została nowa aplikacja: Hangouts. To komunikator zsynchronizowany pomiędzy różnymi urządzeniami, przechowujący całą historię konwersacji i umożliwiający dodawanie znajomych do rozmowy w dowolnym momencie. W Hangoutach można też bez problemu wykorzystywać zdjęcia, automatycznie grupujące się w albumy oraz wideo, momentalnie otwierając konferencje. Aplikacja na Androida i iOS jest dostępna od dzisiaj.

Spore zmiany wprowadzono również do obsługi zdjęć na Google+. Po pierwsze, zwiększono limit fotografii w wysokiej rozdzielczości z 5 do 15 GB.  Ponadto, uruchomiona została funkcja Highlights. Potrafi ona przeanalizować całe setki fotografii i na podstawie algorytmu biorącego pod uwagę  między innymi jakość zdjęcia, obecność ludzi czy niezwykłe krajobrazy. Na tej podstawie Google+ automatycznie wybiera najlepsze grafiki, jednocześnie umożliwiając ręczny dostęp do całej reszty. Dodatkowo, wprowadzona została opcja automatycznego retuszu. Specjalny algorytm może szybko usprawnić kolory, wyeliminować część szumu, poprawić efekt czerwonych oczu czy nawet wygładzić skórę sfotografowanej osoby. Kolejną nową funkcją jest system automatycznie tworzący ze zdjęć w danym albumie prostą animację.

Następnie skupiono się na wyszukiwaniu i Mapach. Najważniejszą informacją jest to, że system Knowledge Graph, służący do wyszukiwania konkretnych informacji i powiązań pomiędzy nimi, został udostępniony także w języku polskim. Ponadto, wyszukiwanie oraz odpowiedzi głosowe, dotychczas działające tylko na Androidzie i iOS, pojawią się również w desktopowej wersji wyszukiwarki. Do systemu Google Now natomiast dodane zostaną nowe karty, na czele z przypomnieniami w kalendarzu, które także można tworzyć przy pomocy mowy.

Mapy Google w wersji mobilnej doczekały się nowej wersji z trójwymiarowym podglądem. Ponadto, pomiędzy wynikami wyszukiwania w Mapach można łatwo przeskakiwać, przesuwając palcem po ekranie. Google ma teraz także pięciostopniowy system ocen, taki sam dla obiektów każdego typu. Jest on zintegrowany z serwisem Zagat – wyświetla pochodzące z niego recenzje, komentarze i informacje oraz korzysta z oznaczania miejsc jako polecane przez Zagat. Nowością jest też funkcja Explore, wyświetlająca informacje o ważnych i interesujących rzeczach i lokalach w danej okolicy. Uwzględnia ona między innymi zabytki, hotele, atrakcje turystyczne czy restauracje.

Zmiany dotknęły też przeglądarkowej wersji Map Google. Nowa wersja serwisu działa w trybie pełnoekranowym i cały interfejs znajduje się wewnątrz mapy. Wyszukiwanie miejsc natomiast posiada wbudowany filtr, pozwalający wyświetlić tylko lokale ocenione przez znajomych. Co więcej, po kliknięciu danego miejsca najważniejsze drogi dojazdowe zostaną oznaczone na planie. Poza tym, pojawią się na nim też lokale powiązane z docelowym. Z Mapami połączony został także serwis Google Earth, uwzględniający nie tylko zdjęcia satelitarne, ale również widok trójwymiarowy, a nawet możliwość zobaczenia udostępnionych przez użytkowników zdjęć. Nowe Mapy będą możliwe do testowania od jutra. Do grona testerów można zapisać się tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google pokazało Google Play Music All Acces, nowe Google+ i Mapy, polski Knowledge Graph

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cezar
A mnie brakuje w nawigacji google maps możliwości podania zamiast adresu to długość i szerokość geograficzną
odpowiedź