SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google wchodzi na giełdę

Stojąca za najpopularniejszą na świecie wyszukiwarką internetową firma Google potwierdziła plany wejścia na giełdę

Google złożyło dokumenty, w których proponowana jest emisja akcji na drodze aukcji internetowej, a nie – jak robią to inne firmy wchodzące na nowojorską giełdę – na drodze alokacji poprzez duże banki. Oczywiście nie chodzi tu tylko o dopasowanie metody emisji do specyfiki firmy, ale i o pieniądze. Analitycy z Wall Street przewidują, że o ile tradycyjna sprzedaż akcji przyniosłaby 2,7 mld USD, to skorzystanie z aukcji sieciowej wywinduje łączną cenę firmy do blisko 20 mld USD. Tym samym Google nawiąże do czasów największej świetności dot-comów – założyciele firmy zostaną miliarderami, a wielu pracowników dzięki spieniężeniu swoich udziałów stanie się milionerami. Po zakończeniu sprzedaży akcje Google trafią do obrotu na nowojorskiej giełdzie od późnego lata lub wczesnej jesieni.

Przygotowanie do emisji oznacza również ujawnienie wyników finansowych firmy, która słynie z trzymania informacji o swoich zyskach w tajemnicy. W roku 2003 zysk Google netto wyniósł 105,6 mln USD przy wpływach na poziomie 961,9 mln USD. Większa część obrotów Google pochodzi ze sprzedaży reklam kojarzonych z konkretnymi słowami wpisywanymi do wyszukiwarki przez Internautów. W pierwszym kwartale bieżącego roku firma zanotowała jednak już przeszło dwukrotnie większy zysk netto niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – 63,9 mln USD. W chwili obecnej Google ma „odłożone” w gotówce 454 mln USD.

Przedstawiciele Google podkreślają, że wejście na giełdę nie zmieni charakteru firmy, która – jak przystało na Krzemową Dolinę – posiada własną kulturę, której nieodłącznymi elementami są m.in. czas na indywidualne projekty pracowników, wspólne pikniki czy mecze hokeja na rolkach. Aby utrzymać pozycję lidera na rynku wyszukiwarek, Google wciąż będzie pracować nad nowymi usługami. Wśród ostatnich propozycji znalazły się m.in. bezpłatne udostępnianie skrzynek mailowych o pojemności 1GB oraz wyszukiwarka Froogle, służąca do porównywania cen produktów w sklepach internetowych.

Google założyli w roku 1996 Sergey Brin i Larry Page – studenci Uniwersytetu Stanforda, którzy poznali się rok wcześniej podczas prac nad projektem badawczym. Technologia, z której korzysta wyszukiwarka, wciąż jest własnością uniwersytetu, który dzierżawi ją firmie.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google wchodzi na giełdę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl