SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zapłaci odszkodowanie za Street View. Nielegalnie zbierane dane

38 amerykański stanów i Dystrykt Kolumbii podpisały z Google ugodę, na mocy której otrzymają od internetowego giganta 7 milionów dolarów. To kara za przechwytywanie danych użytkowników sieci podczas tworzenia usługi Street View.

Google zapłaci odszkodowanie za Street View. Nielegalnie zbierane dane

Street View to część Map Google. Użytkownicy tego serwisu mogą oglądać bardzo liczne zdjęcia miast i interesujących lokalizacji, wirtualnie poruszając się po ich obszarze. Tworząc tę usługę Google wysyłało samochody ze specjalnym sprzętem fotograficznym i telekomunikacyjnym do wybranych miejsc. W Stanach Zjednoczonych pojawiły się jednak oskarżenia, że tworząc Street View Google poważnie naruszyło bezpieczeństwo i prywatność internautów. Firma miała bowiem przechwytywać wysyłane za pośrednictwem niezabezpieczonych sieci Wi-Fi dane, takie jak adresy e-mail, adresy odwiedzanych stron czy nawet hasła do kont oraz wiadomości tekstowe.

Suma, którą w ramach ugody zgodziło się zapłacić Google, jest niewysoka, ale na niej nie kończą się zobowiązania firmy z Mountain View. Musi ona też przygotować program szkoleniowy dla swoich pracowników, dokształcający ich w zakresie bezpieczeństwa danych konsumentów. Ponadto, internetowy gigant ma również zorganizować kampanię informacyjną, pokazującą internautom jak należy zabezpieczać sieci Wi-Fi. W jej ramach opublikowany zostanie film instruktażowy na YouTube, promowany przez system reklamowy koncernu oraz powstanie specjalny blog. Ponadto, w amerykańskich gazetach mają zostać wykupione reklamy, w nich zaś ukażą się stosowne informacje. Google musi również usunąć dane zebrane przez samochody Street View od 2008 roku do marca 2010.

Dochodzenie w tej sprawie wcześniej prowadziła też amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC). Uznała ona jednak, że Google nie naruszyło prawa i w 2010 roku zamknęła śledztwo.

Google pobierało podobne dane nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Aparatura używana przy zbieraniu informacji do usługi Street View robiła to na całym świecie. Obecnie jednak, jak zapewnia amerykańska firma, urządzenia i oprogramowanie temu służące zostały usunięte z robiących zdjęcia samochodów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zapłaci odszkodowanie za Street View. Nielegalnie zbierane dane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl