SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Gospodarka Irlandii nie odbije się przed 2010 r."

Znana irlandzka firma brokerska Davy Stockbrokers wchodząca w skład największego irlandzkiego banku Bank of Ireland (BoI) obniżyła prognozę Produktu Narodowego Brutto (PNB) za 2008 r. do 1,0 proc. z 1,7 proc., zaś za 2009 r. do 2,0 proc. z 3,4 proc.

Davy przewiduje obecnie, iż gospodarka Irlandii nie powróci na ścieżkę szybszego wzrostu przed 2010 r., gdy irlandzki PNB wzrośnie o 3,5 proc.

W komentarzu Davy zwraca uwagę na pogorszenie otoczenia dla konsumentów, trudniejszy rynek pracy, ograniczenia w uzyskaniu kredytu i subiektywne przeświadczenie konsumentów o tym, że powodzi się im gorzej.

Stopa bezrobocia w liczącej 4,2 mln ludności Irlandii według Davy sięgnie 7,0 proc. ogółu zatrudnionych (z ok. 5,4-5,5 proc. obecnie) do końca 2009 r. Mniejsze możliwości na rynku pracy spowodują niższy napływ imigrantów.

Davy spodziewa się też, iż dekoniunktura w budownictwie mieszkaniowym utrzyma się także w 2009 r. Poprzednio analitycy przewidywali, że sektor budowlany ustabilizuje się w br. Obecnie oczekują, iż w 2009 r. zostanie wybudowanych 25 tys. nowych domów wobec 40 tys. zakładanych w poprzedniej prognozie.

PNB jest Produktem Krajowym Brutto uzupełnionym przez przychody osiągnięte przez stałych mieszkańców kraju za granicą i pomniejszonym przez przychód na rynku krajowym przez nierezydentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Gospodarka Irlandii nie odbije się przed 2010 r."

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl