SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GPW: Korekta czy najgorszy scenariusz?

Przejściowa korekta czy najgorszy scenariusz - takie pytanie zadają sobie gracze giełdowi. Od poniedziałku na giełdach w Warszawie, Budapeszcie i Pradze spadają ceny akcji.

Jak poinformował Marek Rogalski z Domu Maklerskiego TMS dziś po pierwszych godzinach spadków, giełda odrobiła straty straty, a główne indeksy zakończyły dzień na plusie. Wczoraj na warszawskiej giełdzie odnotowano największy od kilku lat spadek. Także na innych giełdach regionu, w Budapeszcie i Pradze, spadały ceny akcji.

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza, wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową z tak zwanych rynków wschodzących, w tym z naszego, wycofują się inwestorzy zagraniczni. Mają bowiem gdzie indziej możliwość korzystnego zainwestowania swoich pieniędzy - powiedział ekonomista.

Takim korzystnym dla inwestorów zagranicznych rynkiem są Stany Zjednoczone, gdzie stopy procentowe idą w górę. Dla inwestorów oznacza to większe i bezpieczne zyski z zakupionych tam papierów wartościowych.

Bohdan Wyżnikiewicz zwrócił jednak uwagę na to, że fundamenty naszej gospodarki są silne i to daje szanse na poprawę sytuacji na giełdzie. Mamy zauważalny wzrost gospodarczy, panuje optymizm wśród inwestorów nabywających środki trwałe jako inwestycje rzeczowe i dlatego można mieć nadzieję, że wczorajszy głęboki spadek na giełdzie miał charakter jednorazowy - powiedział ekonomista. Jego zdaniem wzrosty na giełdę powrócą, choć nie tak duże jak w ostatnich miesiącach.

Ekonomista zastrzega jednak, że niekorzystnie na sytuację mogłyby wpłynąć nerwowe zachowania się inwestorów giełdowych.

Z danych Domu Maklerskiego TMS wynika, że dziś złoty umocnił się wobec walut. Około godziny 14.00 euro kosztowało 3 złote 95 groszy, a dolar 3 złote 8 groszy.

Na zamknięciu dzisiejszej sesji WIG20 zyskał 1,7 proc. i osiągnął wartość 2913,11 pkt. Indeks WIG zyskał natomiast ponad 1 proc. i osiągnął wartość 40815,61 pkt.

Dzisiejszy wynik obrotu giełdy jest drugim co do wielkości w jej historii. W listopadzie 2004 roku w dniu debiutu banku PKO BP - obroty akcjami i prawami do akcji na jednej sesji wyniosły 3,272 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GPW: Korekta czy najgorszy scenariusz?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl