SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GPW: zakup giełd w Lublanie i w Sofii

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych przedstawi oferty zakupu większościowego pakietu akcji giełdy w Lublanie oraz 44% akcji giełdy w Sofii w pierwszej połowie marca, jeśli do tego czasu obie giełdy określą warunki zakupu.

Powiedział w poniedziałek prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Sobolewski powiedział podczas konferencji prasowej, że zarząd GPW odbędzie szereg spotkań i prezentacji na temat warszawskiej giełdy z przedstawicielami tamtejszych rynków kapitałowych i gospodarki 16 lutego w Lublanie, a 20-21 lutego w Sofii.

"Potem pojedziemy po raz kolejny i z pewnym odsłonięciem propozycji biznesowych, jakie mamy dla tamtych giełd. To będzie w pierwszej połowie marca" - powiedział Sobolewski.

"Nie mogę jeszcze powiedzieć, że jesteśmy zdecydowani złożyć oferty, a to dlatego, że w Lublanie jeszcze nie określono warunków przetargu składania ofert, a w Sofii nie podjęto oficjalnej decyzji o sprzedaży 44-proc. pakietu należącego do Skarbu Państwa. Te propozycje jeszcze nie zostały określone po drugiej stronie" - dodał.

O zainteresowaniu nabyciem giełdy w Lublanie Sobolewski poinformował 18 stycznia. Wówczas powtórzył, że GPW chce także kupić 44% akcji giełdy w Sofii. Słoweńską giełdą są także zainteresowana grupa giełd skandynawskich OMX, giełdy wiedeńska, frankfurcka, mediolańska i ateńska.

Prezes GPW powiedział też, że w końcu przyszłego roku może dojść do rozszerzenia indeksu największych spółek do WIG25 lub WIG30. Będzie to zależało w dużej mierze od tego, czy w tym indeksie znajdą się spółki o marce, która jest znana również poza granicami naszego rynku.

"Chciałbym, aby do tego czasu marką globalną stał się Bioton, marką regionalną jest PKN Orlen, z uwagi na wielkość także PKO BP" - powiedział Sobolewski.

"Jeżeli będziemy mieć WIG 25, czy WIG 30 to przynajmniej połowa firm wchodzących w skład takiego indeksu powinna mieć międzynarodowy, jeśli nie światowy Brand" - dodał prezes.

Sobolewski powiedział, że polska gospodarka nie ma jeszcze światowych marek, ale ich zdobycie prowadzi poprzez Giełdę Papierów Wartościowych.

"Musimy jeszcze poczekać na te fundamentalne warunki rozszerzenia indeksu" - zaznaczył.

Po ostatniej rewizji indeksów, największy 15-proc. udział w indeksie WIG20 posiada PKO BP, 13,89% udziałów należy do Pekao SA, trzecia w kolejności spółka - TP S.A. posiada 13,40% udziałów w indeksie. Z indeksu została wykreślona Grupa Kęty, które zastąpił Cersanit.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GPW: zakup giełd w Lublanie i w Sofii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl