SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grad: Wpływy z prywatyzacji wyniosą 2,2-2,3 mld zł w 2008 r.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zrealizuje 2,2-2,3 mld zł wpływów z prywatyzacji, pomimo braku sprzedaży resztówek energetycznych Vattenfallowi, wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada.

Grad: Wpływy z prywatyzacji wyniosą 2,2-2,3 mld zł w 2008 r.

"Przychody w tym roku wyniosą ok. 2,2-2,3 mld zł, w zależności od tego, czy wszystkie przelewy przyjdą do końca roku" - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Dodał, że w ciągu najbliższych dwóch dni i w przyszłym tygodniu MSP podpisze umowy na ok. 1,2 mld zł.

Grad nie ujawnił, o jakie umowy chodzi, jednak należy się spodziewać, że będą to transakcje sprzedaży resztówek Skarbu Państwa, m.in. w PGE Elektrowni Bełchatów i PGE Elektrowni Turów, na rzecz kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupy Energetycznej PGE.

W rachubę wchodzi też sprzedaż pakietów mniejszościowych akcji Elektrociepłowni Białystok i Elektrociepłowni Kraków .

W czwartek minister Grad potwierdził, że szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wycofał się z kupna dwóch ok. 25-proc. resztówek w dawnym Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym (GZE), obecnie Vattenfall Distribution Poland i Elektrociepłowniach Warszawskich, obecnie Vattenfall Heat Poland.

"Zaskoczyła nas decyzja Vattenfalla, który już wynegocjował z nami umowy sprzedaży" - powiedział minister. Dodał, że to był przychód rzędu 1,2 mld zł, ale Vattenfal zdecydował się odłożyć decyzję o transakcji na pierwsze miesiące przyszłego roku.

"Czekamy na decyzje co do taryf. Jestem przekonany, że taryfy będą tak skonstruowane, aby znaleźć złoty środek" - dodał.

Obecnie zrealizowane przychody z prywatyzacji nie przekraczają 1 mld zł.

W końcu października minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jeśli MSP uda się zakończyć z sukcesem negocjacje dotyczące sprzedaży resztówek akcji sprywatyzowanych już spółek z sektora energetycznego, to tegoroczne przychody z prywatyzacji mogą okazać się o 0,5 mld zł wyższe od budżetowego planu wynoszącego 2,3 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grad: Wpływy z prywatyzacji wyniosą 2,2-2,3 mld zł w 2008 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl