SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Groźne marcowe wirusy

Zestawienie najbardziej aktywnych wirusów komputerowych w ubiegłym miesiącu

Odmiany D oraz B robaka Netsky są na czele rankingu dziesięciu najgroźniejszych złośliwych kodów. W Polsce króluje Bagle ukryty w zabezpieczonych hasłem, skompresowanych załącznikach.

Efekty fali wirusów, która rozpoczęła się w lutym, do dziś dają się odczuć w Polsce i na świecie. Użytkownicy darmowego skanera antywirusowego online Panda ActiveScan nadal odkrywają, że ich komputery są zarażane.

Marzec upłynął pod znakiem dominacji robaka Netsky, a zwłaszcza wariantów B oraz D. Odmiana D przyczyniła się do prawie 15% wszystkich zakażeń w skali globalnej, natomiast wersja B osiągnęła poziom 11% incydentów na świecie.

W Polsce pierwsza pozycja (z wynikiem 13,5 %) należy do Baglepwd.zip, który zajął trzecie miejsce w światowym rankingu (7,52% infekcji). Należy pamiętać, że liczba ta obejmuje te mutacje wirusa Bagle, które rozprzestrzeniają się w "zabezpieczonych" hasłem plikach zip. Pierwszym z takich szkodników była odmiana G.

Mimo wyraźnej przewagi nowych złośliwych kodów, czwarte miejsce (z wynikiem 6,42%) przypadło koniowi trojańskiemu Downloader.L, który od czterech miesięcy pozostaje wśród najczęściej wykrywanych złośliwych kodów. W Polsce występował on dwukrotnie rzadziej i zajął dziesiąte miejsce (osiągając rezultat 3,29 %). Wysoka pozycja tego trojana pokazuje, że nie tylko spektakularne szybkie ataki nowych wirusów wyrządzają szkody. Istnieje możliwość cichej i skutecznej, wielomiesięcznej infiltracji nieodpowiednio zabezpieczonego systemu. Stwarza to zagrożenie niemniej poważne, niż robaki pocztowe ostatnich dni.

Na piątej pozycji z 6% poziomem infekcji znalazł się Nachi.B (Welchia), następny robak związany z ostatnio obserwowaną falą złośliwych kodów zaprojektowanych, by usuwać z systemu robaki Mydoom.A oraz Mydoom.B. Jednak mimo pozornej łagodności wirus ten rozprzestrzenia się wykorzystując lukę w systemie Windows i jest bardzo uciążliwy. Jego brak w polskim TopTen może świadczyć o tym, że Polacy częściej instalują aktualizacje przeciwko wirusowi Blaster (komputery odporne na Blastera nie są narażone na atak Nachi).

Z miesiąca na miesiąc słabnie pozycja liderów zeszłorocznego rankingu w Polsce: Parite.B (5,81% marcowych infekcji w Polsce i mniej niż 3 na świecie) i Redlofa.A (3,32 % w Polsce). Wszystko wskazuje na to, że znajdą się one w następnym rankingu jedynie wówczas, gdy kwiecień okaże się spokojnym miesiącem, bez nowych epidemii.

Kod Mydoom.A, odpowiedzialny za największą epidemię wirusową w historii komputerów, został wyparty z polskiego rankingu przez nowe szkodniki, na świecie zaś był ósmy z wynikiem nieco powyżej 4% infekcji.

Poniżej prezentujemy zestawienia najskuteczniejszych wirusów komputerowych w poprzednim miesiącu:

Świat

Wirus % infekcji
W32/Netsky.D.worm 14,67
W32/Netsky.B.worm 11,59
W32/Bagle.pwdzip 7,52
Trj/Downloader.L 6,42
W32/Nachi.B.worm 6,18
W32/Netsky.P.worm 5,89
W32/Netsky.C.worm 4,98
W32/Mydoom.A.worm 4
W32/Bugbear.B 2,71

W32/Parite.B 2,67

Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wynosi 983723.

Polska

Wirus % infekcji

W32/Bagle.pwdzip 13,05
W32/Netsky.C.worm 12,51
W32/Netsky.D.worm 10,14
W32/Netsky.B.worm 8,2
VBS/Redlof.A 5,81
W32/Bagle.E.worm 5,04
W32/Bagle.N 3,73
W32/Bagle.eml 3,52
W32/Parite.B 3,32
Trj/Downloader.L 3,29

Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wynosi 33387.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Groźne marcowe wirusy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl