SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Lotos sprzeda ponad 6,6 mln ton paliw

Grupa Lotos sprzeda w 2006 roku ponad 6,6 mln ton paliw, czyli ponad 10% więcej niż sama wyprodukuje, poinformowali w piątek przedstawiciele firmy.

Według nich przerób surowca w br. wyniesie prawie 6,2 mln ton.

„W tym roku na pewno sprzedamy ponad 10% więcej niż potrafimy wyprodukować, co wpłynie [pozytywnie – przyp. ISB] na wynik GL” – powiedział prezes spółki Paweł Olechnowicz na konferencji w piątek.

Rzecznik Lotosu Marcin Zachowicz wyjaśnił dziennikarzom, że dodatkowo sprzedane paliwo pochodzi z działalności handlowej Lotosu. „Można oczekiwać, że sprzedamy przynajmniej 6,6-6,7 mln ton paliw” – powiedział.

Prezes Lotosu podkreślił, że choć moce technologiczne rafinerii są obliczone na przerób 6 mln ton ropy rocznie, dzięki efektywnej instalacji można przerobić nieco więcej surowca.

„Wygląda na to, że w całym roku przerobimy prawie 6,2 mln ton, patrząc na przerób w drugim kwartale.

Olechnowicz podał, że przerób w tym okresie wyniósł 1,537 mln ton a sprzedaż wyniosła 1,692 mln ton paliw.

W piątek prezes przypomniał, że przyjęta ostatnio nowa strategia zakłada, że Lotos zwiększy przerób ropy do 10,5 mln ton z 6,0 mln ton obecnie do 2012 roku i uzyska 10% udziału w paliwowym rynku detalicznym dzięki zwiększeniu do 500 stacji paliw i 30% w rynku hurtowym.

Zgodnie z założeniami strategii, Grupa Lotos do 2012 roku planuje zwiększyć także wydobycie ropy naftowej na Morzu Bałtyckim z 300 tys. ton do 1 mln ton rocznie, a planowany przerób ropy w 2011 roku powinien osiągnąć poziom 10,5 mln ton rocznie przy zwiększonej głębokości konwersji.


Skonsolidowany zysk Grupy Lotos w III kw. 2006 będzie równie dobry jak w II kw.

Warszawa, 11.08.2006 (ISB) – Skonsolidowane wyniki trzeciego kwartału Grupy Lotos będą równie dobre jak w drugim kwartale, kiedy spółka miała 276 mln skonsolidowanego zysku netto, wynika z piątkowych wypowiedzi szefów firmy.

„Jeśli przyjrzymy się warunkom zewnętrznym panującym obecnie, należy oczekiwać, że najbliższy kwartał będzie równie dobry jak drugi” – powiedział Mariusz Machajewski, członek zarządu Grupy Lotos odpowiedzialny za finanse, na konferencji prasowej.

Prezes spółki Paweł Olechnowicz dodał, że jest już połowa drugiego kwartału i w związku z tym, można już nie tylko „gdybać”.

Olechnowicz poinformował, że w przeciągu dwóch tygodni, najpóźniej na koniec miesiąca, Grupa Lotos poda prognozę wyników na rok 2006.

„Wymaga ona jeszcze analizy po modyfikacji naszej strategii przedstawionej pod koniec czerwca” – wyjaśnił prezes.

Koncern paliwowy Grupa Lotos miał 276,04 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2006 roku wobec 85,94 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w piątek.

Jest to wynik wyższy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 209 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 145-314 mln zł.

Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 332,94 mln zł wobec 111,85 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 3.265,059 mln zł wobec 2.146,042 mln zł rok wcześniej.

W 2005 roku Grupa Lotos miała po audycie 915,12 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 542,81 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 9.645,55 mln zł wobec 7.450,31 mln zł rok wcześniej.

  • Więcej informacji:
  • Lotos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Lotos sprzeda ponad 6,6 mln ton paliw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl