SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa PKP zmniejszy stratę

Grupa PKP planuje zmniejszenie straty na działalności gospodarczej do 410 mln zł w 2006 roku z 663 mln zł straty w ubiegłym roku.

Poinformowała firma w komunikacie we wtorek. Inwestycje mają wzrosnąć do 3,0 mld zł z 1,8 mld zł.

„Grupa PKP ma szansę zakończyć ten rok najlepszym w historii wynikiem finansowym. W pierwszym półroczu 2006 przychody Grupy wyniosły prawie 4,7 mld zł i są o 65 mln zł większe niż w tym samym okresie zeszłego roku” – podano w komunikacie.

PKP podały, że w pierwszym półroczu osiem spółek z grupy – PKP Cargo, PKP Linie Hutnicze Szerokotorowe, PKP Przewozy Regionalne, PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Informatyka oraz Telekomunikacja Kolejowa – poprawiło swoje wyniki finansowe w porównaniu do pierwszej połowy 2005 roku.

„Gorszy wynik ma tylko jedna spółka – PKP SA, która zajmuje się obsługą zadłużenia po byłym przedsiębiorstwie państwowym PKP w wysokości ponad 6 mld zł” – czytamy dalej.

Lepsze wyniki całej Grupy PKP to wynik wzrostu liczby przewiezionych pasażerów oraz towarów i redukcji kosztów generowanych przez deficytowe połączenia, podkreśla przewoźnik.

PKP poinformowały, że planowany wynik finansowy na koniec 2006 roku Grupy PKP jest o ponad 250 mln zł lepszy niż w zeszłym roku i wynosi 410 mln zł straty (250 mln zł straty to niezapłacone przez Urzędy Marszałkowskie wyrównania kosztów za kursowanie pociągów regionalnych). W 2005 roku Grupa PKP miała 663 mln zł straty.

Firma podała we wtorek, że planowana wielkość nakładów inwestycyjnych do poniesienia w spółkach Grupy PKP w 2006 roku wynosi 3,0 mld zł.

„Blisko połowa tej kwoty (45%) przeznaczona jest na modernizację dróg kolejowych, 19% na modernizację i zakup taboru. Środki na inwestycje pochodzą ze środków własnych Grupy PKP, funduszy Unii Europejskiej, kredytów i środków budżetowych” – głosi komunikat.

Na inwestycje Grupa PKP wydała w zeszłym roku 1.785 mln zł. Ponad 900 mln zł z tej sumy zostało wydanych na modernizację linii kolejowych, 600 mln zł przeznaczono na zakup nowego taboru. Blisko 1/2 środków pochodziła z funduszy własnych Grupy PKP, 1/5 z funduszy Unii Europejskiej (fundusze ISPA i PHARE).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa PKP zmniejszy stratę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl