SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gry komputerowe pomagają w spalaniu kalorii

Granie w gry komputerowe może pomagać w spalaniu dużych ilości kalorii - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Johna Moore'a w Liverpoolu.

Konsole do gier, na przykład Nintento Wii, wymagają od graczy używania ruchów swojego ciała do kontrolowania akcji na ekranie. Według raportu regularne użytkowanie takich gier pomaga zrzucić 12,25 kilograma rocznie.

Badanie zostało przeprowadzone w celu ustalenia, czy gry komputerowe mogą być zalecane dla dzieci jako element codziennej aktywności. Porównane zostały poziomy aktywności w trakcie gry na konsoli Wii z tymi osiąganymi przy tradycyjnych konsolach, przy których wystarczy siedzieć i sterować joypadem. Ustalono, że bardziej aktywne formy podnoszą zużycie energii do takiego poziomu, który pomaga stracić na wadze.

Przewodzący badaniom profesor Tim Cable powiedział: „Z naszych testów jasno wynika, że konsola oparta na czujnikach ruchu może mieć wpływ na częstość akcji serca, zużycie energii i liczbę spalonych kalorii wśród dzieci.” Według raportu firmy GameVision’s Consumer Intelligence brytyjscy gracze średnio spędzają około 12,2 godziny tygodniowo przy grach komputerowych. „Dlatego należy promować jak najwięcej aktywności w tym czasie” – dodaje Cable.

Profesor twierdzi, że konsole takie jak Wii mogą być środkiem motywującym dla dzieci, które są mniej aktywne. Dodaje jednak: „Rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do innych aktywności fizycznych, na przykład do zajęć na świeżym powietrzu.”

Badaniu poddanych zostało pięć dziewcząt i siedmiu chłopców w wieku 13-15 lat. Dzieci grały i na konsolach wymagających ruchu i takich, przy których wystarczy siedzieć.

Podczas 15 minut gry na tradycyjnej konsoli zużycie energii wzrosło ponad stan odpoczynku średnio o 60 procent. Dla porównania, gdy uczestnicy badania korzystali z Wii, zużycie rosło o 156 procent. Przy statystycznych 12,2 godziny gry tygodniowo, przekłada się to na 1830 kalorii spalonych w ciągu siedmiu dni – o 40 procent więcej niż przy tradycyjnej konsoli.

Również częstość akcji serca była dużo większa przy Wii – średnio 130 uderzeń na minutę, w porównaniu do 85 uderzeń przy tradycyjnym sprzęcie.

Dyrektor medyczny organizacji charytatywnej Weight Concern dr Ian Campbell, podobnie jak profesor Cable, uważa że dzieci powinny być zachęcane do bawienia się na świeżym powietrzu, a rodzice powinni ograniczać im czas na gry komputerowe. Dodał jednak również: „Dzieci grają w gry komputerowe bo są one dla nich fascynujące. Najlepiej byłoby więc, gdyby gry, z których korzystają, zawierały element fizycznej aktywności.”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gry komputerowe pomagają w spalaniu kalorii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl