SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GUS: PKB wzrósł o 6,5% r/r w 2007 r., komentarz analityków

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w 2007 roku o 6,5% r/r wobec 6,2% w poprzednim roku, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS: PKB wzrósł o 6,5% r/r w 2007 r., komentarz analityków

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2007 roku wzrosła o 6,6% r/r (wobec 6,0% r/r rok wcześniej). Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 7,7% (wobec 10,0%), w budownictwie wzrosła o 15,6% (wobec 12,5%), a w sektorze usług rynkowych - o 6,9% (wobec 5,3%).

Popyt krajowy w wzrósł o 7,3% r/r (wobec 7,3%), spożycie ogółem wzrosło o 4,2% (wobec 5,1%), a spożycie indywidualne o 5,2% (wobec 4,9%).

Nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się o 20,4% r/r wobec 15,6% rok wcześniej. Stopa inwestycji w gospodarce (tj. relacja nakładów brutto na środki trwałe do PKB w cenach bieżących) wyniosła 22,0 wobec 19,7 rok wcześniej.

Analitycy ankietowani przez agencję ISB oczekiwali, że wzrost PKB w tym okresie wyniósł 6,3-6,6%, przy średniej na poziomie 6,47%. Resort finansów niedawno podniósł prognozę wzrostu gospodarczego za 2007 rok do 6,6%, ale obniżył prognozę na ten rok - do poniżej 5,5%.

Analitycy: PKB za 2007 r. zgodne z oczekiwaniami
Piotr Bielski z BZ WBK ocenił, że dane są optymistyczne, bo po pierwsze zgodne z oczekiwaniami, po drugie są korzystne pod względem struktury wzrostu PKB.

"Wzrost był mocny i napędzany inwestycjami. Ujemny wkład handlu zagranicznego i niska dynamika konsumpcji są dobrymi danymi pod względem inflacji. Popyt napędzany inwestycjami nie powinien mieć negatywnego wpływu na ceny, ponadto widać, że skoro firmy inwestowały, to znaczy, że wierzyły, że koniunktura się utrzyma" - uważa Bielski. Jego zdaniem to pozwala mieć nadzieję, że rok 2008 też będzie dobry. "Według naszych szacunków wzrost w IV kwartale 2007 r. powinien wynieść 5,9-6 proc. Dane podane przez GUS znaczą, że wzrost gospodarczy w całym roku był zrównoważony" - dodał.

Monika Kurtek z Banku BPH uważa, że stało się tak głównie za sprawą silnego wzrostu inwestycji o 20,4 proc. - po stronie popytowej PKB, a budownictwa o 15,6 proc. - po stronie podażowej PKB. "Zgodnie z oczekiwaniami wzrost PKB w 2007 roku osiągnął 6,5 proc. i tym samym był najwyższy od 10 lat" - dodała.

Ernest Pytlarczyk z BRE Banku podkreślił, że dane o rocznym PKB dostarczają kilku istotnych informacji o procesach realnych w ostatnim kwartale poprzedniego roku (czyli tej mniej odległej przeszłości). "Na podstawie danych za cały rok szacujemy, że tempo wzrostu PKB w IV kwartale 2007 r. wyniosło około 6,2 proc. rok do roku" - ocenił.

Pytlarczyk dodał, że dane o PKB w zasadzie wspierają obecny sentyment na rynku i wygaszanie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych - sygnalizują niezmiennie korzystną relację pomiędzy wzrostem inwestycji i konsumpcji.

Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Bank podkreślił, że "to, co zadziwia w danych GUS, to słaby wzrost spożycia indywidualnego". "W IV kwartale wzrosło ono tylko o 3,7 proc., to jest znaczące osłabienie wobec wcześniejszej 5-proc. dynamiki. To spowolnienie PKB z dynamiki rzędu 7 proc. do około 6-proc. wynika najprawdopodobniej właśnie ze spowolnienia konsumpcji" - dodał.

Jeszcze na początku roku konsumpcja stanowiła większość wzrostu PKB. Teraz jest to jedna trzecia wzrostu PKB. Inwestycje i wkład inwestycji w rozwój utrzymują się na stabilnym poziomie. W IV kwartale inwestycje wysunęły się na pierwsze miejsce, wcześniej kluczowa była konsumpcja.

Według Wiśniewskiego, nie można jednak mówić o jakichś niepokojących symptomach. "To jest raczej powrót do bardziej zrównoważonego wzrostu. Te dane za IV kwartał to taka chwila oddechu dla Rady Polityki Pieniężnej. To jest +gołębi+ argument, ale nie taki, który wywróci politykę pieniężną do góry nogami" - ocenił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: PKB wzrósł o 6,5% r/r w 2007 r., komentarz analityków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl