SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GUS: Wskaźnik koniunktury spadł w większości branż usługowych

Ze wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunkturę w grudniu pozytywnie oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, informacja i komunikacja oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury, gorsze niż w październiku bieżącego i listopadzie ubiegłego roku zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (w listopadzie plus 29). Poprawę koniunktury odnotowuje 36% badanych firm, a jej pogorszenie - 6% (w listopadzie odpowiednio: 35% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.

"Dyrektorzy jednostek sygnalizują korzystne oceny zarówno bieżącego jak i przewidywanego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, a także niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia w tej grupie jednostek" - głosi komunikat.

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (w listopadzie plus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 22% badanych firm, a jej pogorszenie - 9% (w listopadzie odpowiednio 24% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Jest to związane z mniej optymistycznymi prognozami popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Również bieżący popyt jest oceniany mniej korzystnie niż w listopadzie. Oceny bieżącej sprzedaży utrzymują się na dodatnim poziomie sprzed miesiąca, a w konsekwencji oceny aktualnej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne. Sygnalizowany jest nadal spadek zarówno bieżących, jak i przewidywanych cen" - czytamy dalej w komunikacie.

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się, podobnie jak w listopadzie, na poziomie minus 8. Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie - 20% (w listopadzie odpowiednio 13% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Mimo że oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej ulegają dalszemu pogorszeniu, prognozy w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w listopadzie. Odnotowywany jest nieznaczny spadek bieżących cen. W najbliższych miesiącach ceny usług mogą w niewielkim stopniu wzrosnąć. Przewidywana redukcja zatrudnienia może być nieco mniejsza niż prognozowano w listopadzie" - podał GUS.

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 14 (w listopadzie minus 9). Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie - 26% (w listopadzie odpowiednio 13% i 22%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Wynika to z pogorszenia zarówno ocen bieżących jak i przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Spadek bieżących i prognozowanych cen usług utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca. Skala planowanych zwolnień pracowników może być nieco większa niż prognozowano w listopadzie. W grudniu 8,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w listopadzie br. odsetek ten wyniósł 8,9%, w grudniu przed rokiem 6,6%)" - czytamy w komunikacie.

  • Więcej informacji:
  • GUS
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: Wskaźnik koniunktury spadł w większości branż usługowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl