SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GUS: Wskaźnik koniunktury w przetwórstwie nieznacznie spadł we wrześniu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się we wrześniu na poziomie plus 11 wobec plus 14 (po rewizji) w sierpniu.

Podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

„Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest we wrześniu optymistyczna, choć nieco mniej korzystna niż w sierpniu i gorsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na niewielkie pogorszenie koniunktury wpływa utrzymująca się niezadowalająca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przewidywana poprawa sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach może być mniejsza niż prognozowano w sierpniu” – podał GUS w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 26% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 15% (w sierpniu odpowiednio: 28% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie oceniany był we wrześniu pozytywnie i wyniósł plus 23, lepiej niż w poprzednim miesiącu, gdy wynosił plus 22 (po rewizji). Wśród badanych przedsiębiorstw 33% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 10% – jej pogorszenie (w sierpniu odpowiednio: 33% i 11%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„We wrześniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest nadal korzystnie, nieco lepiej niż w sierpniu i bardziej optymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na sytuację tę wpływają lepsze niż w ubiegłym miesiącu pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw” – czytamy w komunikacie.

Natomiast ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany był we wrześniu negatywnie i wyniósł minus 4 wobec minus 6 w sierpniu. Wśród badanych przedsiębiorstw 18% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22% – jej pogorszenie (w sierpniu odpowiednio 15% i 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

„Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest we wrześniu nadal negatywnie, choć lepiej niż w sierpniu i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na sytuację tę wpływają mniejsze niż przed miesiącem ograniczenia bieżącej sprzedaży i poprawę ciągle jeszcze niezadowalającej sytuacji finansowej przedsiębiorstw” – głosi komunikat GUS. (ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: Wskaźnik koniunktury w przetwórstwie nieznacznie spadł we wrześniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl