SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

HFPC skarży do KRRiT materiały „Wiadomości” o organizacjach pozarządowych. „Nierzetelne, na szkodę dobra publicznego”

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na ostatnie materiały „Wiadomości” TVP1 w negatywnym świetle przedstawiające niektóre organizacje pozarządowe. - Kampania wymierzona w sektor organizacji pozarządowych jest działaniem na szkodę dobra publicznego, którego media publiczne zobowiązane są chronić - uważa HFPC.

Infografika z materiału "Wiadomości" o finansowaniu organizacji pozarządowych, fot. TVP Article

Skarga złożona przez Helsińską Fundację Praw Człowieka dotyczy materiałów z kilku głównych wydań „Wiadomości” TVP1 z ostatniego tygodnia października o niektórych organizacjach pozarządowych. Przyczynkiem było przedstawienie przez jednego z użytkowników Twittera informacji o dotacjach, które w ostatnich latach niektóre takie organizacje dostały od władz Warszawy. Chodzi przede wszystkim o organizacje związane z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem, córką obecnego prezesa TK Różą Rzeplińską oraz Zofią Komorowską, córką byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

 


Od początku listopada „Wiadomości” TVP1 kontynuują ten temat, w piątek wyemitowano kolejny materiał. - Niektóre fundacje, o których mówiliśmy ostatnio w „Wiadomościach”, bronią się przed zarzutami twierdząc, że kolejne publikacje to nieuprawniony atak. Ale analiza kolejnych dokumentów dotyczących ich finansowania i kolejnych powiązań personalnych, każe postawić kolejne pytania - czytamy w jego zapowiedzi.


Materiały zostały skrytykowane przez niektórych dziennikarzy i komentatorów, zarzuty odpierali też przedstawiciele opisanych fundacji, m.in. Róża Rzeplińska. Blogerka Kataryna (prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) i Zofia Komorowska miały pretensje do reportera „Wiadomości”, że w pierwszym materiale o tej sprawie nie pokazał wypowiedzi osoby z fundacji, o której była mowa.

- Czy zmierzamy w kierunku Rosji, która nadała fundacjom finansowanym z zagranicy status agentów? - zapytał w piątek na Twitterze Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. - 6 dzień maratonu o tych samych fundacjach? I nadal ani słowa, że w radzie Stoczni żona premiera Glińskiego? No coś podobnego - stwierdził Jan Kunert z Polsatu. - Prawda to, że "Wiadomości" dały radę i czwarty dzień w tygodniu obrabiają Zośkę? Nie mówcie im, że w Radzie Stoczni jest Glińska. Ta Glińska - napisała w zeszłą sobotę Kataryna.

Żartowano też z infografik, które pokazywały związki między opisywanymi fundacjami, osobami z ich władz oraz dotującymi je ministerstwami i Urzędem m.st. Warszawy.


Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka te materiały „Wiadomości” naruszają zasady bezstronności, wyważenia i niezależności zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji. Fundacja zwraca uwagę, że art. 21 ust. 2 pkt. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji zobowiązuje nadawcę publicznego do kierowania się w opracowaniu materiałów odpowiedzialnością za słowo oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się zróżnicowanych poglądów obywateli, a także nakłada na media publiczne obowiązek umożliwiania obywatelom i ich organizacjom wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej.

- W tym świetle dyskredytowanie działalności organizacji pozarządowych w oczach opinii publicznej, w szczególności przez media publiczne, należy uznać za próbę ich zastraszenia i ograniczenia ich działalności - ocenia w skardze HFPC.

- Kampania wymierzona w sektor organizacji pozarządowych jest działaniem na szkodę dobra publicznego, którego media publiczne zobowiązane są chronić. Materiały zostały skonstruowane w sposób mający na celu przedstawienie w negatywnym świetle działaczy społecznych oraz stanowią próbę dyskredytacji działalności czołowych polskich organizacji pozarządowych. Materiały te przedstawiają w nierzetelny sposób pracę organizacji działających na rzecz interesu publicznego i mających za zadanie monitorowanie przestrzegania praw człowieka i demokracji przez władze - wylicza w skardze Fundacja.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. główne wydanie „Wiadomości” TVP1 oglądało średnio 3,27 mln widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: HFPC skarży do KRRiT materiały „Wiadomości” o organizacjach pozarządowych. „Nierzetelne, na szkodę dobra publicznego”

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Demokracja się kłania
Ile by wam nie dano i tak to są kwoty stracone. Nie widziałam tam jakiejkolwiek stronności że tak powiem. Pani Róża nie jest pani Różą? Rozumiem. A te kwoty były bardzo potrzebne tym wielce pożytecznym fundacjom. Rozumiem że jest ich kilka. Przewijają się w nich te same osoby które aktualnie wpisują się w opozycję. Czego nie kryją. Więc kto tu jest stronniczy? Macie mózg...
34 23
odpowiedź
User
Demokracja się kłania
Fundacja - intratny biznes. Na to wygląda skoro te same osoby się przewijają. Załóżmy fundację wtedy jest demokratycznie i bezpiecznie bo prawa człowieka nie obowiązują ani założycieli ani członków.
30 23
odpowiedź
User
Fion
Kataryna już całkowicie na pasku TVN i GW. Smutny koniec.
33 24
odpowiedź
User
alo
Wieloletnim prezesem Helsińskiej Fundacji był Rzepliński, a materiał Wiadomości dotykał jego córkę.
To mi też bezstronna skarga Fundacji Helsińskiej. No jaja jakieś sobie robią czy co?
To świadczy jak najbardziej o celowości tego materiału.
A swoją droga. Ile Fundacja Helsińska bierze forsy od Sororza. Tego samego co kupił Wyborczą?
Czy to tez bezstronność tej fundacji?
35 23
odpowiedź
User
Ała
Putinowszczyzna. Jakbym oglądał Rosję z czasów końca małej demokratyzacji.

Straty będą trudne do naprawienia. Poziom zaufania jest w Polsce niski. Ale niektórzy wolą żeby był zerowy. Łatwiej rządzi się ludźmi, którzy tak mocno sobie nie ufają, że nie są w stanie zorganizować się przeciw władzy.
24 24
odpowiedź