SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Holland kręci serial w technologii HD

W przyszłym roku na antenie Telewizji Polsat pojawi się serial z gatunku political fiction 'Ekipa'. Jeden odcinek ma kosztować 900 tys. zł.

Serial z gatunku political fiction „Ekipa”, który w przyszłym roku pokaże Telewizja Polsat, nakręcą trzy reżyserki Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz i Katarzyna Adamik.

„Chciałyśmy razem z Magdą zrobić coś dla kraju. Na pomysł stworzenia tego obrazu wpadłyśmy, gdy zauważyłyśmy jak niska była frekwencja podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Wydaje nam się, że społeczeństwo znudziło się brzydką i plugawą twarzą polskiej polityki. Tym serialem chcemy się zastanowić, czy jest w niej coś szlachetnego. Jest w nas pragnienie, by spróbować przedstawić polskiej widowni w atrakcyjnej, dostępnej i jednocześnie prawdziwej formie, świat wielkiej polskiej polityki” – komentuje dla Wirtualnemedia.pl tuż przez rozpoczęciem zdjęć, które oficjalnie ruszą 29 listopada, a zakończą się w kwietniu przyszłego roku, Agnieszka Holland.

„Już od dawna myślałyśmy z Agnieszką o wspólnym projekcie. Różnice reżyserskie, różnice temperamentu, konfrontacja na planie, burza mózgów to będzie nasz atut” – mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Magdalena Łazarkiewicz, prywatnie siostra Agnieszki Holland. Trzecia reżyserka Katarzyna Adamik to córka Holland.

„Ekipa”, serial według scenariusza Dominika Wieczorkowskiego i znanego przede wszystkim z tygodnika „Przekrój” Wawrzyńca Smoczyńskiego, należy do gatunku political fiction, dotychczas nieobecnego w Polsce, a chociażby w Stanach Zjednoczonych bardzo popularnego. Jak przyznają reżyserki wątek jednego z takich seriali stał się dla nich jedną z głównych inspiracji. Ma być prezentacją wydarzeń na szczytach władzy współczesnej Polski. Nie należy jednak szukać bezpośrednich odniesień do aktualnie funkcjonujących ludzi lub zdarzeń z pierwszych stron gazet.

„Karykaturalny obraz naszej polityki daleki jest od rzeczywistości, a jego powszechność wyrządza niepowetowane straty młodej polskiej demokracji. Zainspirowani tonem amerykańskiej serii – postanowiłyśmy stworzyć polski serial filmowy, którego bohaterami jest grupa polityków sprawujących władzę po wygranych wyborach, polityków o różnym stopniu doświadczenia, którzy muszą zmierzyć się z wszystkimi możliwymi wyzwaniami i zagrożeniami, podejmować najtrudniejsze decyzje, uczyć się polityki, wyczuwać potrzeby społeczne i walczyć z własnymi i cudzymi słabościami i ograniczeniami. Chodziło nam o to, by uniknąć tak łatwej w pokazywaniu tego środowiska groteski i przesady, by zbudować charaktery pełne, bogate, ludzko skomplikowane i jednak pozytywne, aby uczyć widzów jak funkcjonuje i na czym polega demokracja we współczesnej Polsce, Europie, świecie” - dodaje Holland.

Akcja serialu rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy w Warszawie. Telewidzowie dowiedzą się jak funkcjonuje kancelaria nowego premiera, który poprzez swoje działania próbuje zmienić rzeczywistość w kraju. Jest przekonany, że można i należy zmieniać świat na lepszy, marzy mu się państwo otwarte na ludzi, ze skutecznie działającą administracją.

Główną rolę zagra szerzej nieznany aktor Marcin Perchuć, który wcieli się w postać nowego Premiera Konstantego Turskiego. W filmie wystąpią też m.in. Andrzej Seweryn jako Prezydent Julian Szczęsny, Janusz Gajos jako stary Premier Henryk Nowasz, Krzysztof Stroiński jako Szef Kancelarii Adam Niemiec, a także młodzi aktorzy jak Agnieszka Grochowska, Rafał Maćkowiak, Katarzyna Herman, Marcin Bosak.

Z nieoficjalnych informacji wynika, ze jeden odcinek „Ekipy” (w sumie 14 odcinków) ma kosztować 900 tys. zł. Każdy wyprodukowany będzie w technice HD i będzie trwał 50 minut.

„Nasz budżet jest nieco niższy, niż się mówi. Możemy tylko tyle powiedzieć, że niedorównuje on budżetom amerykańskim, ale gwarantuję, że za te pieniądze będzie to obraz na wysokim poziomie“ - mówi Agnieszka Holland.

„Jak na polskie warunki, to budżet z tzw. górnej półki i zrobimy wszystko, aby wycisnąć z niego najwięcej, jak tylko sie da“ – powiedział Tomasz Kurzewski, Prezes Zarządu ATM Grupa, główny producent serialu. Koproducentem jest Telewizja Polsat.

Wrocławska firma ATM Grupa jest najbardziej znana z produkowanych właśnie dla Polsatu takich formatów jak chociażby serial „Świat według Kiepskich“, teleturniej „Życiowa szansa“, reality shows „Dwa Światy“, „Bar“. 

Twórcy „Ekipy” zamierzają przedstawić fikcyjny świat, ale opierać się on ma na realistycznych, prawdziwych elementach.

„Tematycznie nie zamierzamy wchodzić w strefę dzisiejszej koalicji. Chodzi nam o to, że w dzisiejszej polityce zanikła dyskusja i debata, zaś w jej miejsce wdarło się chamstwo i agresja. Nie ukrywam, że zależy nam na oczyszczeniu atmosfery w dzisiejszej polityce. Nie chcemy jednak sugerować na kogo pójść i zagłosować w przyszłych wyborach. Nie      faworyzujemy żadnej opcji politycznej. Chociaż jestem osobą o wyrażnych preferencjach ideowych, na czas zdjęć zapominam o swoich poglądach“ – mówi Agnieszka Holland.

„Chcemy widzów zainteresować, wzbudzić w nich ciekawość i sympatię – pokazując cały dramatyczny wymiar polityki, jej ludzką złożoność, piękno i szpetotę codziennych batalii, wyborów, decyzji. Zanegować wszechistniejący obraz polityka jako spoconego złodzieja albo mafiosa prowadzącego bezpardonową walkę, ale pokazać polityków także jako ludzi ideowych, patriotów, kierujących sie w swych, czesto trudnych wyborach, poczuciem odpowiedzialności za państwo,ludzi, świat. Popełniających błędy i uczących się na tych błędach, przegrywających i wygrywających“ – komentują reżyserki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Holland kręci serial w technologii HD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl