SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

HSBC ma kupić 200 oddziałów Banku BPH

Brytyjski bank HSBC został wybrany przez UniCredito Italiano na nabywcę 200 placówek Banku BPH, które włoska grupa zobowiązała się sprzedać w związku z fuzją BPH z Bankiem Pekao SA.

Wynika z nieoficjalnych informacji „Gazety Prawnej”.

„Unicredit znalazł już chętnego na część oddziałów Banku BPH. Według źródeł zbliżonych do Pekao SA będzie nim brytyjski HSBC, jeden z największych banków na świecie” – napisała „GP” w piątek.

„Szefem nowego segmentu działalności detalicznej HSBC ma zostać Janusz Dedo, zarządzający obecnie Bankiem Pekao (Ukraina). Nie jest znana wartość przyszłej transakcji” – czytamy dalej.

Na koniec 2005 roku HSBC zatrudniał w Polsce około 260 osób i miał 8 placówek. Aktywa banku w Polsce wynoszą ok. 430 mln zł.

Na początku kwietnia Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) wyraziła zgodę na wykonywanie przez grupę UniCredito głosów na WZA Banku BPH. Tego dnia zostało parafowane porozumienie polskiego rządu z UniCredito Italiano przewidujące m.in. sprzedaż 200 z 477 placówek Banku BPH oraz marki banku. Pozostałe placówki zostaną włączone do Banku Pekao SA, a pracownicy otrzymają dwuletnie gwarancje zatrudnienia – takie same gwarancje obejma pracowników sprzedawanych oddziałów.

Ujawnione wcześniej w kwietniu przez „Gazetę Prawną” porozumienie UCI i polskiego rządu przewiduje, że włoski bank wyłoni polski lub zagraniczny podmiot, który nabędzie aktywa BPH „w oparciu o umowy zawarte na warunkach rynkowych”.

„UniCredit zobowiązuje się rozpocząć przejrzysty, międzynarodowy oraz konkurencyjny proces wyłonienia Kupującego i zawarcia umów z Kupującym, który nabędzie Wyodrębniane Składniki (bezpośrednio lub poprzez nabycie Akcji BPH)” – głosi zapis porozumienia.

Według wcześniejszych relacji mediów, zainteresowanie placówkami wyrażały m.in. Allied Irish Banks, Commerzbank, KBC, PZU, Raiffeisen i Societe Generale.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: HSBC ma kupić 200 oddziałów Banku BPH

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl