SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

IBM Polska będzie rosnąć w 2006 roku znacznie szybciej niż cały rynek IT

IBM Polska Sp. z o.o. spodziewa się, że dynamika wzrostu sprzedaży będzie zdecydowanie wyższa niż wzrost całego rynku IT w Polsce.

Powiedział agencji ISB Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny spółki. IBM Polska spodziewa się dwucyfrowego wzrostu w poszczególnych grupach biznesowych.

„Z założeń IBM dotyczących tej części Europy wynika, że powinniśmy rocznie rosnąć szybciej niż rynek. To się dzieje i to podtrzymujemy, również w odniesieniu do tego roku” – powiedział ISB Fabiszewski.

Z informacji uzyskanych przez agencję ISB wynika, że rynek IT w Polsce wzrósł w 2005 roku o około 11%. Natomiast prognozy na ten rok mówią już o około 13,5-procentowym wzroście.

„Chcemy osiągać dwucyfrowe wzrosty w poszczególnych naszych grupach biznesowych takich jak: sprzedaż serwerów, oprogramowanie i serwisy. Ponad połowa światowych przychodów IBM jest generowana przez usługi i oprogramowanie” – powiedział Fabiszewski.

„W tym ostatnim segmencie specjalistyczne oprogramowania stanowią około 10-15%, natomiast reszta związana jest z outsourcingiem i usługami infrastrukturalnymi” – wylicza dyrektor.

Na początku grudnia 2005 roku dywizja IBM zajmująca się rozwojem aplikacji z serii Tivoli uruchomiła w Krakowie własne laboratorium – jedno z dwóch tego typu działających w Europie.

„Pierwsze moduły wyprodukowane przez polskich inżynierów opuściły Kraków już 10 stycznia. W tej chwili zatrudniamy tam 50 osób, ale liczba ta systematycznie wzrasta” – powiedział Fabiszewski.

W umowie z rządem polskim IBM zadeklarował, że liczba zatrudnionych tam osób nie będzie mniejsza niż 200 do końca 2007 roku. „Obserwując obecną sytuację, można przypuszczać, że prawdopodobnie ta liczba będzie większa” – dodał dyrektor.

„Przedstawiciele IBM, którzy odwiedzili Kraków, bardzo wysoko ocenili polskich informatyków. Dzięki temu zauważamy rosnące zainteresowanie innych działów naszej korporacji lokowaniem tutaj podobnej działalności” – powiedział Fabiszewski.

Dodał, że na razie za wcześnie jednak jest na to, by powiedzieć o jakichkolwiek szczegółach dotyczących ewentualnej kolejnej inwestycji IBM w Polsce.

„W Krakowie działa także nasza druga firma, zajmująca się wyłącznie outsourcingiem procesów biznesowych dla innych korporacji. Tam również zauważamy dynamiczny wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi. Obecnie pracuje tam około 300 osób, a operacje biznesowe prowadzone są w dziewięciu językach” – powiedział Fabiszewski.

Ze względu na przychody, IBM jest globalnie największym dostawcą usług IT, sprzętu, natomiast drugim co do wielkości producentem oprogramowania.

IBM w 2005 roku zanotował 7,9 mld USD zysku netto przy przychodach na poziomie 88,3 mld USD.

Marek Knitter - ISB

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IBM Polska będzie rosnąć w 2006 roku znacznie szybciej niż cały rynek IT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl