SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

IDC: Najnowsze prognozy IDC dotyczące rynku bezpieczeństwa IT

Bezpieczeństwo komputera staje się coraz trudniejsze do osiągnięcia.

Zagrożenia płynące z sieci przestały ograniczać się wyłącznie do wirusów rozsyłanych pocztą elektroniczną– twierdza analitycy polskiego oddziału firmy badawczej IDC Poland.

Wypowiedź Tomasza Słoniewskiego starszego analityka IDC Poland:

Coraz więcej jest wirusów, robaków i trojanów atakujących za pośrednictwem stron www czy komunikatorów internetowych. Niezabezpieczony komputer może również paść ofiarą hakera, który skanujac porty naszego komputera znajdzie w nich „otwarte drzwi” i przejmie nad nim kontrolę. Myślę, że warto sobie uświadomić, na jakie niebezpieczeństwo jesteśmy narażeni chroniąc nasz komputer w nieodpowiedni sposób.

Jeśli jest to komputer firmowy to możemy się liczyć z utratą danych klientów, informacji o finansach naszej firmy czy danych osobowych pracowników. Każda z tych ewentualności może pociągnąć za sobą nie tylko poważne zagrożenie dla interesów firmy, ale przede wszystkim konsekwencje prawne. Niewłaściwe zabezpieczenie komputera może dla odmiany doprowadzić do zniknięcia pieniędzy z naszego konta w banku internetowym lub z rachunku karty kredytowej. Kolejną konsekwencją może być utrata ważnych dla nas plików i wiadomości e-mail.

Jeśli chcemy, aby ochrona przed zagrożeniami  była naprawdę skuteczna, musimy wiedzieć, że do obrony przed atakami płynącymi z internetu nie wystarczy już sam program antywirusowy. Oprócz tego niezbędny staje się tzw. firewall, czyli urządzenie lub program, który kontroluje dostęp naszego komputera z Internetu. Wiele firm oferuje pakiety zawierające jeden i drugi typ oprogramowania. Użytkownicy indywidualni mogą też skorzystać ze sporej oferty programów darmowych (typu freeware) lub Open Source (zazwyczaj dostępnych na platformie Linux). Z tych ostatnich mogą także korzystać przedsiębiorstwa. Firmy powinny rozważyć zakup innych produktów gwarantujący bezpieczeństwo IT. Wielu przedsiębiorcom i użytkownikom przydałyby się systemy zarządzania tożsamością i dostępem, oraz wykrywające włamania (tzw. IDS- Intrusion Detection System - ang. system wykrywania włamań) lub narzędzia do administrowania bezpieczeństwem IT.

Rosnące potrzeby przedsiębiorstw przekładają się na wzrost rynku oprogramowania bezpieczeństwa. Wartość rynku na produkty związane z bezpieczeństwem IT, w Polsce w 2004 roku osiągnęła 46 milionów dolarów. Jak twierdzi Tomasz Słoniewski – Według naszych ostatnio przeprowadzonych badań, których wyniki zaprezentujemy na konferencji IDC IT Security Roadshow 2006 w Warszawie, spodziewamy się dalszego dynamicznego rozwoju. Szacunkowy wzrost to średnio ponad 17% rocznie w ciągu najbliższych 5 lat. Polski rynek staje się bardzo atrakcyjny dla wielu dostawców. Inwestują oni już nie tylko w rozwój sieci sprzedaży, ale i produkty dostosowane do warunków oraz potrzeb klientów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IDC: Najnowsze prognozy IDC dotyczące rynku bezpieczeństwa IT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl