SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile zarabiają twórcy polskich seriali?

Pieniądze w polskich serialach to temat tabu - nikt nie chce o nich rozmawiać. "Super Express" ustalił nie tylko, ile zarabiają serialowe gwiazdy, ale i cała ekipa filmowa pracująca przy serialach.

Anna Antonowicz, znana m.in. z serialu "Na dobre i na złe" - ale nie gwiazda pierwszej wielkości - przyznaje, że dopiero role w niemieckich produkcjach dały jej stabilność finansową i poczucie bezpieczeństwa. W Niemczech zrozumiała także, co znaczy być gwiazdą i mieć kaprysy. - Gwiazda życzy sobie lilie do garderoby, kryształowo czystą wodę z lodowca do picia i odpowiednią wilgotność powietrza na planie - podaje przykład. W Polsce o takich luksusach można tylko pomarzyć. O porównywalnych zarobkach również.

Ale stawki są niezłe. Najpopularniejsi aktorzy pojawiający się w każdym odcinku i mający długoterminowy kontrakt inkasują około 3 tys. za dzień zdjęciowy. Więcej (w granicach 5-6 tys.) dostają tylko największe gwiazdy pojawiające się gościnnie w jednym odcinku, ale one są na planie nie więcej niż dzień.

Początkujący aktorzy, których twarz nie jest jeszcze rozpoznawana przez widzów, mają szansę na góra 700 zł za dzień, a zazwyczaj - 500. Natomiast do kieszeni naturszczyka, czyli statysty, może wpaść do 100 zł dziennie. Jeżeli pojawi się w jakimś większym epizodzie, może liczyć na 300 zł. Warto przy tym pamiętać, że los statystów nie jest najłatwiejszy: czekają godzinami na swój czas bez względu na pogodę.

Wśród tych, których nie widać na ekranie, oczywiście najwięcej zarabia reżyser. W przypadku kilkunastoodcinkowego serialu jego płaca oscyluje pomiędzy 50 a 85 tys. złotych. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy od rodzaju produkcji (niskobudżetowy sitcom czy rozbuchana sensacja) oraz... nazwiska twórcy. Natomiast scenarzyści mogą liczyć na stawkę ok. 1000 zł za odcinek.

Zarobki kostiumologa zależą od serialu i jego rozmachu. Część pieniędzy dostaje za projekt strojów i ich wykonanie (około 3-5 tys.), resztę za dyżury na planie (300-400 zł.). Do każdego odcinka serialu trzeba bowiem adaptować strój według wcześniej ustalonego kanonu. Scenograf zaczyna swoją pracę od zrobienia makiety. Potem zleca wykonanie dekoracji. Jego zadaniem jest także wyszukiwanie miejsc i obiektów w plenerze. Koszt zrobienia najtańszej scenografii to około 7 tys. zł. Scenograf za dyżury na planie otrzymuje 400-500 zł. Rekwizytor inkasuje około 5 tys. za wyszukanie wszystkich potrzebnych do serialu przedmiotów.
Stawki dla operatora i ekipy

(kwoty za dzień pracy)
Operator, odpowiada za warstwę artystyczną obrazu 700-1500 zł
Kamerzysta 200 zł
Realizator dźwięku inkasuje 400-800 zł
Szef make-up, czyli charakteryzator 500 zł
wózkarz 150 zł (10 h)
tyczkarz, czyli osoba trzymająca na statywie mikrofon 150 zł
dyżurny planu, czyli osoba od wszystkiego 150 zł

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ile zarabiają twórcy polskich seriali?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl