SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Import starych samochodów to zagrożenie dla Polski

Zdaniem połowy Polaków, import starych samochodów (ponad 10-letnich) do Polski stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Wynika z badania OMNIMAS przeprowadzonego przez TNS OBOP w czerwcu 2006 roku. Innego zdania jest 30% badanych. Częściej ze stwierdzeniem, że import samochodów z drugiej ręki jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego, zgadzają się osoby mieszkające w dużych miastach niż na wsi i w małych miastach.

Sprowadzane do Polski stare samochody stanowią również zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników dróg - według 46% społeczeństwa. Inaczej sądzi 35% respondentów. Największy odsetek osób zgadzających się z tym twierdzeniem zanotowano wśród gospodyń domowych (63%), rolników (52%) oraz emerytów i rencistów (51%).

37% Polaków uważa, że import starych samochodów powoduje straty budżetu państwa, ale tyle samo osób wyraża odmienną opinię. Z kolei aż 52% prywatnych przedsiębiorców dostrzega w imporcie starych samochodów straty dla budżetu państwa.
 
Ponadto, zdaniem 39% respondentów, import starych samochodów odbiera miejsca pracy w salonach sprzedaży nowych samochodów i serwisach. Tego zdania jest także 62% prywatnych przedsiębiorców.

Jednocześnie 70% badanych zauważa, że sprowadzanie starych samochodów sprzyja tworzeniu miejsc pracy w komisach i warsztatach samochodowych.

Ponad połowa Polaków (65%) uważa, że import starych samochodów powoduje szybki spadek wartości samochodów używanych. Nie zgadza się z tym niemal co 4 badany (19%).
 
*Badanie omnibusowe, sondaż (OMNIMAS) zrealizowane w okresie 08.06.2006 r. – 12.06.2006 r.  na łącznej próbie 1005 Polaków w wieku 15 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich PAPI (Paper And Pencil Interview). W badaniu zastosowano dobór próby metodą random-route. Próba jest reprezentatywna dla populacji Polaków w wieku 15 i więcej lat ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region, wielkość miejscowości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Import starych samochodów to zagrożenie dla Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl