SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IMS: Rynek farmaceutyczny wzrósł do 1,4 mld zł

Całkowity rynek farmaceutyczny w Polsce wzrósł w styczniu do 1,4 mld zł w cenach producenta netto, tj. o 10,3% w porównaniu do stycznia 2006 roku.

W skali 12 miesięcy zakończonych w styczniu 2007 roku rynek farmaceutyczny wartościowo wzrósł o 4,8% do 15,0 mld zł, podała monitorująca ten rynek firma IMS Health w komunikacie w poniedziałek.

W styczniu wartość sprzedaży leków w aptekach wzrosła o 9,8% licząc rok do roku. Wartość sprzedaży leków przepisywanych na receptę (Rx), która stanowi ponad 75% segmentu aptecznego, wzrosła o prawie 86 mln zł.

"Za ten wzrost odpowiedzialna jest głównie klasa leków mających zastosowanie w leczeniu chorób przewlekłych: kardiologicznych, leków stosowanych w chorobach układu oddechowego i nerwowego i leki przeciwinfekcyjne. Te leki generują prawie 90% wzrostu rynku leków Rx" - podano w komunikacie.

Rynek szpitalny zanotował wzrost o 14,4% w stosunku do stycznia poprzedniego roku, a w skali 12 miesięcy - o 9,2%. Jednak ze względu na bardzo niski poziom sprzedaży leków w styczniu 2006 roku wzrost ten jest efektem niskiej bazy.

W styczniu pacjenci, wspomagani przez refundację z NFZ, zakupili w aptekach leki za 1,7 mld zł (w cenach detalicznych z VAT), co oznacza wzrost o 9,8% licząc rok do roku. Szpitale poczyniły w tym czasie zakupy na kwotę 157 mln zł, co stanowi wzrost o 14,4% licząc r/r.

Rynek leków i produktów z zakresu tzw. samoleczenia (OTC) w aptekach otwartych wzrósł w styczniu o 15,2% do 402 mln zł (w cenach producenta bez VAT).

"W skali 12 miesięcy zakończonych w styczniu 2007 największy wpływ na wzrost rynku miała klasa preparatów stosowanych w chorobie przeziębieniowej (produkty te odpowiadają za ponad 20% wzrostu tego segmentu rynku), preparaty przeciwbólowe i stosowane w chorobach układu pokarmowego. W sumie te trzy kategorie leków przyrosły w stosunku do stycznia 2006 o 27 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IMS: Rynek farmaceutyczny wzrósł do 1,4 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl