SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Indeks wolności gospodarczej 2013: Polska pnie się w górę

Heritage Foundation i Wall Street Journal opublikowały kolejną edycję Indeksu wolności gospodarczej. Polska w porównaniu z rokiem ubiegłym awansowała o siedem miejsc i znalazła się na 57 pozycji.

Indeks wolności gospodarczej 2013: Polska pnie się w górę

W 100-stopniowej skali Polska została oceniona na 66 punktów - o 1,8 punktu więcej niż w zeszłorocznej edycji raportu. To 10 największa poprawa w tegorocznym rankingu. Nasz kraj chwalony jest przede wszystkim za swobodę handlu - pod tym względem zajął 11 miejsce na świecie. Autorzy analizy podkreślają również skuteczną walkę z korupcją i coraz lepsze otoczenie dla biznesu. Zwracają jednak uwagę na problemy z rosnącym długiem publicznym i słabo, powolnie działającym sądownictwem.
 

Średni wynik w indeksie wolności gospodarczej dla wszystkich 177 badanych krajów to 59,6, o jedną dziesiątą więcej niż rok wcześniej. Na szczycie rankingu, po raz 19 z rzędu, znalazły się Hongkong i Singapur. Pierwszą trójkę zamyka Australia. W pierwszej dziesiątce zmieściły się tylko dwa europejskie państwa: Szwajcaria (5.) i Dania (9.).

Pierwsza dziesiątka Indeksu wolności gospodarczej 2013:
1. Hong Kong
2. Singapur
3. Australia
4. Nowa Zelandia
5. Szwajcaria
6. Kanada
7. Chile
8. Mauritius
9. Dania
10. Stany Zjednoczone

91 ze 177 krajów zdołało osiągnąć wyniki lepsze niż rok temu, a 78 państw pogorszyło swoją sytuację. Autorzy Indeksu podkreślają, że w skali globalnej udało się zmniejszyć wydatki publiczne, ale regulacja gospodarki i tak rośnie. Na całym świecie podnoszą są płace minimalne, a rynki usztywniane. Według twórców rankingu, wolność gospodarcza na świecie ciągle jest zatrzymywana i w najbliższej przyszłości nie ulegnie to zmianie.

Polskim partnerem Indeksu jest fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeks wolności gospodarczej 2013: Polska pnie się w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl