SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Infovide i Matrix.pl połączą się i wejdą na GPW

Spółki informatyczne Infovide i Martix.pl połączą się i jeszcze w tym roku Infovide, która będzie już posiadała 100% akcji Matriksa, zadebiutuje na GPW, choć formalnie fuzja zakończy się prawdopodobnie w końcu 2006 r.

Z emisji nowych akcji firmy chcą pozyskać środki na akwizycje niszowych spółek, poinformowali na środowej konferencji prasowej przedstawiciele obydwu firm.

Prospekt emisyjny Infovide, który będzie uwzględniał planowane połączenie trafi, do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd we wrześniu. Spółka po fuzji będzie działała pod nazwą Infovide-Matrix.

Plan fuzji przewiduje już dokonany zakup ok. 10% akcji Matrix.pl przez Infovide, który miał na celu wyrównanie uzgodnionych między stronami parytetów wymiany. Następnie Infovide wyemituje akcje serii F, które zostaną zaoferowane akcjonariuszom Matrix.pl w zamian za wniesione aportem akcje Matriksa.

Po fuzji, a przed emisją publiczną nowych akcji, największym udziałowcem Infovide-Matrix będzie Marek Kobiałka (obecny prezes Matrix.pl) wraz ze swoją spółką zależną Well.com, który będzie posiadał 39,0% akcji połączonej spółki. Po 19,5% akcji będą natomiast posiadali Borys Stokalski oraz Jacek Królik, obecni prezes i wiceprezes Infovide.

Przedstawiciele spółek nie podali, jak duża będzie planowana oferta publiczna. Prawdopodobnie jej wielkość nie będzie jednak znaczna, gdyż najwięksi akcjonariusze chcą zachować kontrolę nad spółką.

„Emisja publiczna obejmie tylko akcje nowej emisji. Zachowamy kontrolę nad spółką” – powiedział podczas konferencji Marek Kobiałka, prezes Matrix.pl, który ma być również prezesem Infovide-Matrix.

Środki z planowanej emisji sfinansują głównie przejęcie kilku niewielkich niszowych spółek, działających głównie w obszarze konsultingu IT, o przychodach rzędu kilku milionów złotych rocznie.

„W tym roku jest szansa na przeprowadzenie co najmniej jednej takiej akwizycji” – powiedział Borys Stokalski, prezes Infovide, który będzie wiceprezesem firmy powstałej po fuzji.

„Prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami i są one dość zaawansowane” – dodał Kobiałka.

Infovide i Matrix.pl chcą dzięki połączeniu stworzyć podmiot łączący kompetencje w zakresie konsultingu oraz wdrażania nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Według władz Infovide i Matrix.pl, działalność obu firm jest obecnie komplementarna, a nie konkurencyjna, co stwarza możliwości znacznych synergii.

W 2005 roku Infovide miało 4,3 mln zł zysku netto przy 56,3 mln zł przychodów, a Matrix.pl odnotował 9,4 mln zł zysku przy 109 mln zł przychodów.

Prognozy na ten rok zakładają osiągnięcie przez Infovide 6,2 mln zł zysku netto przy 67,4 mln zł przychodów, a w przypadku Matriksa 9,7 mln zł zysku i 115,8 mln zł przychodów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Infovide i Matrix.pl połączą się i wejdą na GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl