SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Intel dostarcza pamięci dla komórek w procesie 65 nm

Pierwsze na rynku pamięci NOR flash Multi-Level Cell dla telefonów komórkowych wyprodukowane w technologii 65 nm.

Firma Intel poinformowała w czwartek o rozpoczęciu dostaw pierwszych na rynku 65-nanometrowych układów pamięci NOR flash typu Multi-Level Cell. Nowe produkty o pojemności 1 GB, oparte są na architekturze Intel StrataFlash(r) Cellular Memory (M18) i są całkowicie kompatybilne z dotychczas produkowanymi pamięciami wykorzystującymi proces technologiczny 90 nm.
 
Rozpoczęcie dostaw nowych pamięci, przeznaczonych dla multimedialnych telefonów komórkowych z wbudowanymi megapikselowymi aparatami fotograficznymi, możliwością rejestracji wideo i szybkiego transferu danych, zbiegło się w czasie z wprowadzaniem na rynek nowej generacji telefonów komórkowych.
     
“Ogromna gęstość naszych układów 1GB pozwala na nieomal podwojenie dostępnej dla plików multimedialnych pamięci nawet najcieńszych i najmniejszych telefonów” - powiedział Darin Billerbeck, wiceprezes Intela i dyrektor Intel Flash Products Group. “W 2007 roku wprowadzimy na rynek oparte na 65-nanometrowej architekturze M18 układy o pojemnościach 512 MB, 256 MB i 128 MB”.
 
Nowe pamięci NOR MLC Intela to nie tylko duża pojemność i gęstość zapisu danych – to również duże prędkości zapisu i odczytu danych. Układy te pracują z częstotliwością 133 MHz, co pozwala na uzyskanie prędkości zapisu rzędu 1 MB/s, co jest wartością więcej niż wystarczającą nawet dla wbudowanych aparatów o rozdzielczości matrycy 4 megapikseli, czy wideo w standardzie MPEG-4. Poza dwukrotnym zwiększeniem prędkości pracy pamięci w porównaniu z poprzednią generacją, inżynierom Intela udało się również znacznie zredukować ich zapotrzebowanie na energię, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie czasu pracy na bateriach.
     
“Pamięci Intel StrataFlash oparte na architekturze M18 pozwolą firmie Sony Ericsson na bezbolesną migrację z technologii 90 nm do 65 nm, co z kolei umożliwi szybsze dostarczanie na rynek telefonów nowej generacji”, powiedział Peter Carlsson, wiceprezes Sony Ericsson Mobile Communication.
     
Intel ściśle współpracuje również z wieloma firmami z branży telefonii komórkowej, co ma na celu zapewnienie możliwie najszybszej adopcji nowej technologii przez rynek. Architektura M18 uzyskała już walidację dla 10 najpopularniejszych chipsetów używanych w telefonach komórkowych oraz wsparcie najważniejszych producentów oprogramowania.
     
“Nowe, 1-gigabajtowe kości pamięci M18 Intela pozwolą firmie nam na wykorzystanie pamięci NOR flash w high-endowych telefonach komórkowych przy jednoczesnym zachowaniu tego samego interfejsu sprzętowego, jaki stosowany był dotychczas z pamięciami 90 nm”, powiedział Clemons Jargon, wiceprezes Infineon Technologies i szef działu telefonów komórkowych tej firmy.
 
Nowa rodzina układów to wynik współpracy Intela z firmą STMicroelectronics, mającej na celu opracowanie jak najbardziej wydajnej i nowoczesnej architektury pamięci dla telefonów komórkowych. Dzięki temu producenci telefonów otrzymują produkt zgodny z dotychczasowymi standardami interfejsów sprzętowych, a jednocześnie oferujący dużo wyższą wydajność i niższe zużycie energii.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Intel dostarcza pamięci dla komórek w procesie 65 nm

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl