SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inteligentny telefon

Kradzieże telefonów komórkowych mogą już wkrótce przejść do historii, wszystko za sprawą specjalnego czujnika.

Fińska grupa naukowców udoskonaliła technologię, która sprawia, że telefon komórkowy rozpoznaje swojego właściciela po drodze jaką ten codziennie pokonuje wędrując np. do swojego biura lub na zakupy. Jeśli komórka stwierdzi, że trasa jest inna od tych, które dotychczas pokonywał właściciel, automatycznie się wyłącza.

Technologia ta oparta jest na specjalnym czujniku, który rozpoznaje położenie oraz ruch osoby posiadającej telefon. Czujnik może być wykorzystana również do ochrony: laptopów, broni, walizek a nawet kart kredytowych.

Jak powiedział Heikki Ailisto z Centrum Badań Technicznych VTT, dane urządzenie jest wyposażane w sensor, który mierzy charakterystyczne dla danego użytkownika trasy. Czujnik analizuje pozycje urządzenia i jeżeli stwierdzi niezgodność z zapamiętanym wcześniej wzorcem poprosi o wpisanie specjalnego hasła, w razie podania nieprawidłowej kombinacji telefon wyłącza się.

Ailisto podkreśla, że ludzie są zbyt leniwi by zabezpieczać swój telefon dodatkowym hasłem, które trzeba każdorazowo, przy uruchomieniu wprowadzać. Omawiany Sensor nie wymaga od użytkownika żadnej dodatkowej aktywności.

Podczas prób telefon wyposażony w odpowiedni czujnik rozpoznawał prawidłowo poszczególne trasy w 98%. Jednak nadal zdarzają się pomyłki. Ailisto podkreśla, że czujnik działa najlepiej wtedy, kiedy znajduje się blisko ciała użytkownika, a nie np. w podręcznej torbie. Co ciekawe sensor ma problemy z rozpoznaniem trasy również wtedy, gdy użytkownik np. złamał nogę, upił się lub założył nowy typ obuwia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inteligentny telefon

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl