SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Interaktywni o nowym tvn24.pl: krok do przodu i NaTemat.pl

Specjaliści z agencji interaktywnych pytani przez Wirtualnemedia.pl pozytywnie oceniają nową wersję tvn24.pl. Przy czym wytykają też serwisowi usterki oraz zauważają podobieństwo do NaTemat.pl.

Interaktywni o nowym tvn24.pl: krok do przodu i NaTemat.pl

Jarosław Rzepecki, information architecture team leader i szef działu mobile w Hypermedia Isobar

Nowy serwis TVN24 wygląda zdecydowanie lżej i atrakcyjniej, m.in. dzięki formie, która jest zredukowana do niezbędnego minimum, większym zdjęciom i nagłówkom. Strona jest podzielona na wyraźne kolumny, co sprawia, że skanowanie treści jest proste. Odtwarzacz wideo o pełnej szerokości ekranu podąża za współczesnymi standardami. Szkoda jednak, że nie wszystkie materiały są dostępne w wysokiej jakości. Drobne smaczki poprawiają user experience, np. nagłówek po przewinięciu strony w dół zmniejsza się do skróconej formy i pozostaje cały czas widoczny.

Wersja mobilna serwisu wykorzystuje potencjał dużych smartphonów i również dobrze się prezentuje. Niestety wideo na urządzeniach mobilnych szwankuje - zdarza się że reklama odtwarza się poprawnie, ale zamiast zasadniczego filmiku dostajemy komunikat: „Materiał niedostępny”. Interface odtwarzacza wideo w wersji mobilnej mógłby być lepiej dostosowany do specyfiki ekranów dotykowych, ale i tak jest to krok w dobrą stronę. Po udoskonaleniu kilku elementów będzie można mówić o bardzo udanym odświeżeniu serwisu.Mateusz Lewandowski, managing director Notorius

Pierwsze, co uderza po wejściu na nowy serwis tvn24.pl, to wielkość czcionek oraz poszczególnych newsów. Według mnie trochę przytłaczają, jednak może to po prostu kwestia przyzwyczajenia do nowej szaty graficznej. Układ trzykolumnowy, został zastąpiony dwukolumnowym.

Nie można nie zauważyć inspiracji wallem Facebooka, w którym podobnie jak tutaj mamy do czynienia z publikacjami na całą szerokość lewej kolumny lub jej połowę. W tym przypadku ma to także służyć eksponowaniu obok siebie artykułu i newsów z nim powiązanych lub opinii na jego temat. Pomysł ten uważam za ciekawy i myślę, że spotka się z szerszym uznaniem.
 
Tvn24.pl został poszerzony o wiadomości lokalne z wybranych miast w Polsce, co też można oceniać pozytywnie. Nie sądzę jednak, aby intencją portalu było konkurowanie z serwisami stricte regionalnymi.

Zmianie uległo też górne menu. Przede wszystkim wprowadzono rozwijane menu niektórych elementów. Z tego poziomu mamy dostęp do najnowszych wpisów z danej kategorii. Może to okazać się przydatne, jednak serwis każe sobie chwilę poczekać na pojawienie się rozwinięcia. Co prawda mówimy o jakiejś sekundzie, ale i tak to dużo.
 
Nowy player wideo jest większy i graficznie bardziej minimalistyczny. Wprowadzono także możliwość obejrzenia materiału od razu z poziomu strony, co uważam za bardzo trafiony ruch. Dodatkowo zmieniono logo: zrezygnowano z końcówki „.pl” i wprowadzono inwersję kolorów.
 
Użytecznym pomysłem jest zawsze widoczna belka głównego menu. Teraz nie trzeba przewijać całej strony do góry, aby do niego dotrzeć.

Nowy tvn24.pl w normalnej wersji źle prezentuje się w telefonach komórkowych - jest po prostu za szeroki.Grzegorz Skuza, sales & marketing director w Blue Paprica

Nowa odsłona tvn24.pl to krok naprzód w porównaniu do poprzedniej wersji portalu. Znacznej poprawie uległa szata graficzna oraz architektura informacji, dzięki czemu użytkownik może w łatwiej i szybciej dotrzeć do interesujących go treści. Podział na kategorie wydaje się intuicyjny, choć są tu jednak pewne niedociągnięcia. Dotyczy to szczególnie wiadomości regionalnych. Można odnieść wrażenie, że tvn24.pl informuje wyłącznie o tym, co się dzieje w Warszawie, a w drugiej kolejności o wydarzeniach na Pomorzu oraz w rejonie Poznania i Wrocławia. Miejmy nadzieję, że wschodniej i południowej Polsce uda się jednak zyskać na tyle uznania redakcji, żeby zasłużyć sobie na osobne podstrony w portalu.

Najwięcej do życzenia pozostawia podstrona wideo. Po pierwsze, praktycznie każdy z filmików jest poprzedzony reklamą. Powoduje to, że obejrzenie kolejno kilku materiałów jest dosyć irytujące. Nie ulega wątpliwości, że zadaniem tvn24.pl jest generowanie jak największych zysków, lecz spotów reklamowych na podstronie wideo można było ulokować w mniej inwazyjny dla użytkownika sposób. Po drugie, wydaje się, że nawigacja w tej części portalu w porównaniu z innymi jest o wiele mniej intuicyjna. Podgląd materiałów wideo w miniaturze po lewej to nie do końca trafione rozwiązanie.

Możliwość komentowania informacji oraz dzielenia się nimi w mediach społecznościowych to praktycznie jedyne narzędzia interaktywne, jakimi mogą posługiwać się użytkownicy tvn24.pl. To trochę mało. Warto by wskazać na przykład, które tematy wywołały najgorętsze dyskusje lub zasięgnąć opinii użytkowników w kwestiach najbardziej poruszających opinię publiczną.

Myślę, że tvn24.pl w nowej odsłonie odniesie spory sukces. Widać, że jest to przemyślany projekt, ukierunkowany na realizację określonych celów biznesowych oraz strategicznych. Miejmy nadzieję, że pozostali nadawcy telewizyjni pójdą w ślady TVN 24 i mocno zaznaczą swoją obecność w sieci. Z pewnością wyjdzie im to na dobre.Konrad Łapin, prezes zarządu i dyrektor ds. sprzedaży w Fabryce Stron Internetowych

Nowa odsłona serwisu TVN24 wpisuje się w aktualnie panujące trendy w grafice i usability portali. Zmiany zarówno w układzie jak i wyglądzie świadczą o ewolucji, nie jestem jednak pewien czy od początku do końca kontrolowanej.
Nagłówek serwisu zdecydowanie zyskał oddech, przez co stał się bardziej czytelny. Górne menu z kolei jest zdecydowanie bardziej intuicyjne a logo serwisu przestało robić wrażenie wciśniętego na siłę. Strona główna podobnie jak we wcześniejszej wersji prezentuje  w formie chronologicznej najświeższe newsy bez podziału na kategorie. Zmianie uległa siatka strony poprzez redukcję do 2 kolumn. W mojej opinii treści przedstawione w głównej kolumnie mają zbyt różnorodny układ. Jak sądzę zabieg ten miał na celu rozróżnienie ich wagi i charakteru, jednak liczba  i różnorodność  form prezentacji sprawia wrażenie chaosu.  Lepiej sprawa wygląda w poszczególnych działach tematycznych.
Przemyślane wydaje się rozwiązanie stopki strony głównej serwisu, agregującej w formie odnośników najświeższe informacje w poszczególnych kategoriach.

Dobrze prezentuje się sekcja foto. Brak tu zbędnych udziwnień, jest prosto i czytelnie. Irytują jedynie tytuły które ze względu na brak miejsca kompletnie nic nie mówią („konkurs na ….”, „Fragment nowej” itd.). Być może jest to zamierzony efekt.

Serwis  wideo stanowi odrębną całość.  Układ i grafika nie mają praktycznie żadnego związku z resztą serwisu. Może i dobrze, bo o tej części mogę się wyrazić jedynie pozytywnie. Jest czytelna i ergonomiczna. Odtwarzacz działa bez zarzutu, po prostu tak jak powinien. Domyślny układ strony (dla mnie czytelniejszy) dobrze wykorzystuje pełną rozdzielczość ekranową. Materiał wideo jak przystało na TVN jest dobrej jakości.

Podsumowując, moim zdaniem nowy serwis TVN24 nie odstaje od innych, wiodących portali informacyjnych. Wiele elementów strony wydaje się skądś znajomych. Pod względem czytelności i ergonomii, serwis natemat.pl, stanowiący jak sadzę jedno ze źródeł inspiracji pozostaje niedoścignionym wzorcem. Warto jednak podkreślić, że serwisy te mają różny charakter i klasyfikują się do różnych kategorii.


Bartłomiej Wyszyński, wiceprezes Artegence

Oglądając nowy dizajn TVN24 w pierwszym odruchu pomyślałem: „O! Takie jak u Lisa” (czyli na NaTemat.pl). Później jeszcze przemknęła mi konstatacja: „Wszystko się tabloidyzuje”. Porównując z NaTemat.pl, widać jednak w tvn24.pl wyraźnie mniejszą dbałość o detale. W szczególności społecznościowe. Może taki był zamiar, ale nie wydaje mi się, aby w dzisiejszych czasach ktokolwiek mógł sobie pozwolić na ignorowanie Facebooka, Google+ czy Twittera. NaTemat.pl ładniej też komponuje górną część strony, gdzie nie ma ani natłoku, ani straconego miejsca. W tvn24.pl straconego miejsca widzę sporo.

W obu serwisach są duże zdjęcia, duże krzykliwe tytuły, dużo scrollowania. Ok, tak się właśnie dziś projektuje tego typu serwisy. Do niczego przyczepić się nie można, ale też nie ma za co pochwalić. Wygląda to na pewno lepiej niż stara wersja tvn24.pl, ale w żaden sposób nie porywa. Można by myśleć, że w momencie przewracania całego serwisu do góry nogami, powinny twórców kusić większe zmiany, zrobienie czegoś nowoczesnego i podążającego za najnowszymi trendami, choćby Pinterestem. Niestety, rewolucji i prawdziwego powiewu świeżości nie ma.

Zastanawia rachityczny, wstydliwy, przycisk „play”, który niemrawo zerka na nas z co poniektórych materiałów. Czy przypadkiem nie powinien on zajmować, w myśl lepszej tabloidyzacji medium, całego środka graficznej zajawki? Oczywiście, że powinien. Jeśli mamy materiał wideo, to wykrzyczmy światu to tak, aby nas usłyszał. W końcu TVN jest przede wszystkim telewizją, czyli właśnie przyciskiem „play”. Błąd braku wyrazistego „playa” tvn24.pl powiela także na dziale wideo. Rzecz pozornie błaha, ale z testów użyteczności wiemy, że przycisk „play” w ciągu sekundy tworzy świadomość kontentu wideo, którą teraz portal zamieniamy na niepewne domysły z jakiego typu materiałem mamy do czynienia.

Pomijając te „duże drobnostki”, sekcja wideo prezentuje się jednak dobrze. Widać bogactwo materiałów, tematy którymi żyje w danym momencie Polska, i tylko okno głównego playera (w lewym górnym rogu) mogłoby być domyślnie znacznie większe. Jednym słowem, dla strony głównej ocena 3/5, a dla działu wideo - już 4/5. Było po co zmieniać, jest znacznie lepiej, ale nie można osiąść na laurach, bo pracy przed tvn24.pl jest jeszcze masa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Interaktywni o nowym tvn24.pl: krok do przodu i NaTemat.pl

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Orzełek
znacznie lepsza anizeli natemat.pl. mniej tabloidowa, bardziej przejrzysta. jak zwykle tvn pobił wszystkich
8 8
odpowiedź
User
eksperci?
Śmieszą te eksperckie opinie. Wszystkim się podoba??? Czy się kierują?
Zajrzałem i mnie negatywnie wywaliło. Brata tak samo. :)
tvn24.pl przyciągał mnie codziennie wyjątkowo prostym i przejrzystym układem informacji, bardzo wygodnym w szybkim przeglądaniu i wyborze tych interesujących.
Teraz to jeden wielki chaos, niczym nie wyróżniający się od innych postali i gazet, krzykliwy, nieczytelny i w dodatku przypominający ten żałosny portal Lisa.
Ciekawe jak to się odbije na odwiedzalności strony. Wróżę spadek.
8 8
odpowiedź
User
Janek
to że Tobie się nie podoba to nic, ale bratu? To może być powód dla TVNu do zmiany :)
8 8
odpowiedź
User
xxx
marny plagiat portalu NaTemat. Niech zmienią nazwę na Natemat.24.pl
8 8
odpowiedź
User
rafal
Czy TVN kiedykolwiek pozbedzie sie kompleksu Lisa????....no nigdy...najwieksza wladza i pieniadze nie pomoga, kiedy sloma z butow wylazi...
8 8
odpowiedź