SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Internauci i "Tygodnik Powszechny" bronią ks. Adama Bonieckiego

W internecie zbierane są podpisy pod petycją przeciw ograniczaniu obecności ks. Adama Bonieckiego w mediach. Specjalną akcję planuje też "Tygodnik Powszechny".

ks. Adam Boniecki / fot. religia.tv

ks. Adam Boniecki / fot. religia.tv

Jak poinformował Jakub Kiersnowski z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, petycja ma zostać przekazana przełożonemu prowincji ks. Pawłowi Naumowiczowi "z prośbą o uwzględnienie głosu świeckich w Kościele". Jej inicjatorami są: zarząd warszawskiego KIK, miesięczniki "Więź" i "Znak", "Tygodnik Powszechny", kwartalnik "Kontakt", Laboratorium WIĘZI, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, a także europosłanka, b. szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun oraz Przemysław Radwan-Roehrenschef.

"Głos ten zabieramy ze względu na dobro naszego Kościoła, który współtworzymy i który kochamy" - podkreślono w petycji, znajdującej się na stronie ksadamboniecki.pl.

W apelu zaznaczono, że ksiądz Boniecki jest "przewodnikiem dla bardzo wielu, również młodych, mozolnie poszukujących Boga w swoim życiu, stawiających pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi, chcących zgodnie z przykazaniem miłości budować przestrzeń, w której jest miejsce i szacunek dla każdego człowieka".

>>> Ks. Adam Boniecki ukarany za "Nergala" i krzyż

"Z wielkim smutkiem, niedowierzaniem i niepokojem przyjęliśmy decyzję przełożonych ks. Adama Bonieckiego ograniczającą jego wypowiedzi publiczne. Dla budowania kultury dialogu i porozumienia warto, abyśmy pamiętali słowa modlitwy bł. Jana Pawła II: aby szukać prawdy i krzewić ją łagodnie i z miłością, w przekonaniu, że prawda nie inaczej się narzuca, jak tylko mocą samej prawdy" - napisano w petycji.

W ocenie inicjatorów "działając niezgodnie z tym duchem wzmacnia się w ludziach fałszywy obraz Kościoła, przedkładającego posłuszeństwo i zniewolenie nad moc prawdy, odpowiedzialności i słowa".

W tekście podkreślono, że wprowadzony zakaz, który nie został publicznie uzasadniony, "zranił wielu katolików, chrześcijan i osoby dobrej woli, które z poglądami ks. Adama mogą się w większym lub mniejszym stopniu identyfikować, ale zawsze pragną poznawać jego opinię w różnych ważnych sprawach".

"Tygodnik Powszechny" także przyłącza się do akcji solidarności z księdzem. "Ksiądz Boniecki ma głos (w moim domu)" - tej treści naklejkę z portretem księdza będzie można otrzymać od wtorku 8 listopada z najbliższym wydaniem tygodnika. Redakcja tygodnika poinformowała, że w najbliższym wydaniu znajdzie się też obszerny blok materiałów poświęconych tej sprawie.

"W odpowiedzi na głos naszych czytelników i dużej części opinii publicznej, którzy wzburzeni decyzją władz zakonu marianów zakazującą ks. Adamowi Bonieckiemu publicznych wystąpień, przygotowaliśmy naklejkę - znak solidarności z księdzem i symbol walki o wolność wypowiedzi" - poinformowała redakcja.

W czwartek polska prowincja księży marianów poinformowała w komunikacie, że ks. Adam Boniecki ma ograniczyć swoje wystąpienia medialne do "Tygodnika Powszechnego". Zakaz nie dotyczy działalności pozamedialnej byłego redaktora naczelnego tygodnika.

Prowincja księży marianów nie podała przyczyn tej decyzji, jednak zbiegła się ona w czasie z wywiadem ks. Bonieckiego, udzielonego w poniedziałek Monice Olejnik w "Kropce nad i" w TVN24. Ks. Boniecki zwracał wówczas uwagę na "niefortunność umieszczenia krzyża na sali sejmowej"; mówił też, że: "nie na walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii". O Januszu Palikocie powiedział: "Nie wiem, czy jego obecność w polityce jest aż takim złem".

W podobnym tonie wypowiadał się dla tygodnika "Wprost": "Przeklerykalizowanie życia społecznego jest w obecnych czasach nie tylko niewskazane, ale i niemożliwe (...). Dzisiaj jesteśmy w świecie laickim, to rozdzielenie jest zupełnie uzasadnione i na miejscu".

W ostatnim czasie ks. Boniecki zabierał też głos w dyskusji nt. obecności Adama Darskiego "Nergala" w programie rozrywkowym TVP. Nie zgodził się wtedy z bp. Wiesławem Meringiem, który wezwał katolików, "by nie płacili abonamentu". Ks. Boniecki uznał to za zbyt ostrą reakcję. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internauci i "Tygodnik Powszechny" bronią ks. Adama Bonieckiego

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
skowronek
nie rozumiem.. w sprawie ograniczenia, czy w sprawie nie ograniczania?
8 8
odpowiedź
User
dzidek
Biedny i nieszczęśliwy salonowiec jest prześladowany....więc salonowcy organizują "spontaniczna akcję w internecie":)))))))))) Kto jeszcze łyka takie zagrywki.
8 8
odpowiedź
User
ale ubaw
Kim ci spontaniczni inrenauci ?
Czyby to nie oplacany desant od Michnika z Czerskiej lub podobni spontaniczni.
Skąd my to znamy, przedstawienie rodem z PRL, gdzie to 'spontanicznie' zwożony lud pracujacy z miast i wsi bronił l Sekretarza przed 'warchołami' i innym 'nagorsxym' elmentem.
8 8
odpowiedź
User
Ja
Czy to prawda, że Boniecki ma wystąpić w "Tańcu z gwiazdami" w parze z Krzywonos?
8 8
odpowiedź
User
Katol
Ależ się zrobiła burza w szklance wody ;)
Ks. Boniecki i jego "ekipa" niestety swoją postawą doprowadzili do marginalizacji TP i tego że jest on utożsamiany z jedną opcją polityczno-ideową. Właścicielem tygodnika jest teraz ITI i on rozdaje karty dla sprzedającego kilkanaście tys.egz. pisma.
Niestety, ks. Boniecki nie widzi, że np. "pseudomądrości" na temat Nergala i krzyża tylko mogą ogłupiać odbiorców, a czasem trzeba mówić "tak-tak, nie-nie".
Piłat też myślał, że jest b.mądry i dobry bo wszystkim chciał się przypodobać ...
8 8
odpowiedź