SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

O kończącym się roku i prognozach na przyszły w branży internetu i marketingu mobilnego dla Wirtualnemedia.pl mówią przedstawiciele czołowych wydawców i agencji, m.in. Piotr Rytel, Maciej Wiktorowski, Karol Suchenek, Łukasz Makowski, Monika Mikowska i Kamil Brzeziński.

Grzegorz Miśta, dyrektor marketingu ActiveMobi

Wydarzenie roku
Niewątpliwie tegoroczny WebSummit w Dublinie można zaliczyć do wydarzenia roku, gdzie w jednym miejscu spotkało się ok. 20 tys. osób z szeroko rozumianej branży nowych technologii. Wydarzenie określne jako „Davos for geeks” to dobry spot na rozpoznanie najnowszych trendów panujących na rynku globalnym, nawiązanie relacji pośrednich, często między firmami oferującymi usługi komplementarne do siebie. Co cieszy na pewno, to coraz liczniejszy udział Polskich startupów w tym wydarzeniu.

Patrząc na polski rynek za wydarzenie roku to wydana zgoda NBP na uruchomienie polskiego systemu płatności mobilnych Blik. System umożliwić ma m.in płatności w sklepach, łatwe i szybkie przesyłanie pieniędzy do innych użytkowników systemu, wypłaty telefonem gotówki w bankomatach oraz płatności w internecie. Pierwsi klienci uzyskają dostęp do Blik w styczniu/lutym 2015- poczekamy, zobaczymy.

Sukces roku
Sukcesem roku niewątpliwie był podawany przez IAB stuprocentowy (!) wzrost udziału urządzeń mobilnych w całym ruchu w sieci, w porównaniu z rokiem poprzednim. Smartfony stały się ważną częścią naszego życia. Używamy ich, aby być w kontakcie z innymi, aby być na bieżąco, jak również dla rozrywki. Zastąpiły one i uwolniły z czterech ścian wiele urządzeń. Właściciele smartfonów traktują swoje telefony jako wszechstronne narzędzia, których używają do wypełniania swoich codziennych obowiązków. Smartfony przekroczyły również wiele granic i są dziś używane w miejscach i sytuacjach, w których nigdy nie spodziewaliśmy się ich używać. Wyszukiwanie produktów i usług gdziekolwiek jesteśmy i kiedykolwiek tego potrzebujemy to już norma. Większość posiadaczy smartfonów wykorzystuje tę możliwość. Dlatego wielkość ruchu w internecie pochodzącego z urządzeń mobilnych rośnie na całym świecie, a w ciągu pięciu lat zwiększy się jedenastokrotnie.
 
Porażka roku
Za porażkę roku uznałabym fakt, że jak wynika z badania ActiveMobi 93 proc. małych i średnich firm w Polsce nie jest gotowa na klienta nowego typu, funkcjonującego w innym niż dotychczas kontekście - klienta mobilnego, i nie posiada firmowej strony internetowej dostosowanej do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie co drugi Polak ma dzisiaj smartfona, a strona internetowa jest pierwszym miejscem kontaktu z firmą dla większości konsumentów, tak niska gotowość firm na klienta mobilnego jest zatrważająca. Właściciele firm wciąż nie doceniają potencjału urządzeń mobilnych, a podstawowym problemem jest brak wiedzy o ich użytkownikach.
 
Człowiek roku
Rafał Brzoska - współwłaściciel grupy Integer.pl, w Polsce znany jako założyciel Inpostu prowadzącego sieć paczkomatów. Nominacja za drogę od roznoszenia ulotek do stworzenia globalnej sieci paczkomatów, za determinację, rzucenie wyzwiania Poczcie Polskiej i Amazonowi.
 
Trend roku
Trendem roku niewątpliwie był podawany przez IAB stuprocentowy (!) wzrost udziału urządzeń mobilnych w całym ruchu w sieci, w porównaniu z rokiem poprzednim. Smartfony stały się ważną częścią naszego życia. Używamy ich, aby być w kontakcie z innymi, aby być na bieżąco, jak również dla rozrywki. Zastąpiły one i uwolniły z czterech ścian wiele urządzeń. Właściciele smartfonów traktują swoje telefony jako wszechstronne narzędzia, których używają do wypełniania swoich codziennych obowiązków. Smartfony przekroczyły również wiele granic i są dziś używane w miejscach i sytuacjach, w których nigdy nie spodziewaliśmy się ich używać. Wszukiwanie produktów i usług gdziekolwiek jesteśmy i kiedykolwiek tego potrzebujemy to juz norma. Większość posiadaczy smartfonów wykorzystuje tę możliwość. Dlatego wielkość ruchu w internecie pochodzącego z urządzeń mobilnych rośnie na całym świecie, a w ciągu 5 lat zwiększy się jedenastokrotnie.

Ponadto ten rok zdecydowanie został rokiem nauczania na szeroką skalę. W 2014 roku dało się zaobserwować ewidentny wzrost zainteresowania kanałem mobilnym. Zaowocowało to licznymi badaniami i raportami o stanie mobilności Polaków i polskich firm. Wyszliśmy z mobile marketingiem do ludzi, do firm, czyli do konsumenta. Musimy być świadomi tego, że im więcej ludzie będą wiedzieć na temat kanału mobilnego, jego możliwości, bezpieczeństwa, wygody, tym chętniej będą z niego korzystać.
 
Prognoza na 2015
I to jest to, co czeka nas w 2015 roku. Będzie rosła jakość marketingu mobilnego, a jego formy będą lepiej dostosowane do kontekstu użytkownika mobilnego. Użytkownicy smartfonów to wymagający odbiorcy, którzy oczekują wysokiej jakości wrażeń. Gdy je otrzymają, mogą stać się stałymi gośćmi, ale gdy są niezadowoleni, nie zawahają się poszukać ich gdzie indziej.

Utrzyma się również tendencja spadkowa cen samych smartfonów i tabletów, ale również pakietów internetowych. Dzięki temu coraz więcej właścicieli tych inteligentnych urządzeń będzie w pełni wykorzystywało ich możliwości.

 


Kamil Brzeziński, kierownik zespołu aplikacji mobilnych w Gazeta.pl

Wydarzenie roku
W 2014 roku mieliśmy sporo ciekawych wydarzeń i zaskakujących potknięć globalnych gigantów:
- Amazon, mimo interesującej premiery telefonu Fire, nie odniósł sukcesu. Kolejne obniżki ceny wcale nie poprawiają sprzedaży i zainteresowania klientów. Rynek należy w dalszym ciągu do gigantów - Apple, Samsunga, LG czy HTC.
- Nokia X, która miała być pierwszym telefonem producenta pracującym na platformie Android, nie spotkała się z zainteresowaniem klientów, a projekt okazał się całkowitą porażką.
- Apple, znany z produkcji bardzo wysokiej jakości urządzeń, po premierze iPhone 6 Plus doświadczył problemu z wyginającymi się urządzeniami, które pękały. Problem, znany jako Bend Gate, na szczęście dla Apple nie okazał się istotny, a sprzedaż urządzenia bije kolejne rekordy.
- Już od dwóch lat Google pokazuje, że przyszłość należy do tzw. wearables. Niestety, nadal brak na rynku w wolnej sprzedaży okularów Google Glass.

Sukces roku
Aplikacja McDonald’s z kuponami, która pojawiła się w marketach na początku tego roku. Na samym Androidzie ma już na pewno ponad pół miliona ściągnięć, a łącznie na wszystkich platformach może to być nawet milion. Dzięki niej Polacy, którzy dotychczas nie byli przekonani do aplikacji mobilnych, zaczynają dostrzegać ich wymierną wartość.

A odwołując się do naszego podwórka - Sport.pl Live i mobilna strona mają w czasie wydarzeń sportowych ruch na poziomie 40-50 proc. całego ruchu serwisu. Widać, że użytkownicy chcą korzystać z aplikacji mobilnych, o ile daje im to wymierną wartość i zaspokaja ich potrzeby.

Porażka roku
Uber - miał być wielki biznes, który jednym ludziom ułatwia zarabianie pieniędzy, a drugim podróżowanie z punku A do punktu B z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. W USA kierowcy odwracają się jednak od Ubera, a jego wejście do Polski rozeszło się bez echa - mimo że mobilne aplikacje taxi zyskują w kraju na popularności.

Człowiek roku
Lei Jun, CEO Xiaomi, który niczym Steve Jobs, wprowadza na rynek kolejne urządzenia, wyczuwając przy tym potrzeby klientów, którym dostarcza niedrogie telefony i tablety. Dzięki niemu firma, z 8. miejsca pod względem sprzedaży, wdarła się na podium chińskiego rynku.

Trend roku
Aplikacje stały się ważnym elementem strategii wielkich marek. Jest to widoczne nawet na polskim rynku. Coraz rzadziej mamy więc do czynienia z nowymi produktami internetowymi, które nie mają wsparcia w kanale mobilnym. Marketerzy dostrzegają duże możliwości płynące z posiadania chociażby strony mobilnej, na którą, biorąc pod uwagę liczbę użytkowników urządzeń mobilnych, może zajrzeć nawet 20 proc. potencjalnych klientów. Tym bardziej, że muszą być blisko konsumenta, a on coraz częściej wybiera mobile.

Prognoza na 2015
W przyszłym roku będziemy obserwować coraz większy rozwój technologii „ubieralnych”, również za sprawą rodzimych producentów urządzeń elektronicznych. Masowo będziemy używać opasek (smart band). Będziemy również świadkami wysypu zegarków zarówno marek globalnych, jak i krajowych. Produkować będą je nie tylko duże koncerny, ale też nowi gracze, którzy zobaczą w nich szansę na biznes. Co więcej, premiera Apple Watch spowoduje, że programiści również poważnie i masowo zainteresują się tymi urządzeniami.

Duże telefony (większe niż 5-6,9 cali) sprzedają się już lepiej niż tablety. W 2015 roku niebezpiecznie zbliżą się, w liczbie sprzedanych sztuk, do „normalnych” smartfonów.

Dwa trendy obecne na amerykańskim rynku powinny bardzo szybko zawitać nad Wisłę. Jednym z nich jest wzrost czasu spędzanego z urządzeniami mobilnymi kosztem telewizji. Drugim - wzrost średniego czasu użytkowania aplikacji mobilnych, który wydłuży się w stosunku do spędzonego na PC.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbytzbyt
Czy tylko ja mam z tym problem ze kazdy mowi o czyms innym? Czy temat jest tak szeroki czy wszyscy sa odklejeni od prawdziwej rzeczywistosci?
odpowiedź
User
zbytzbyt
Bo to są "specjaliści". My żyjemy w rzeczywistości a oni kreują własną "rzeczywistość" w którą wierzą.
odpowiedź
User
kuba
Tego nie da się czytać, każdy mówi coś innego i to chyba dobrze pokazuje sytuacje mobajla - chaos i brak pomysłu co będzie w przyszłym roku,
odpowiedź