SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet i marketing mobilny: wydarzenia i trendy 2017 roku, prognozy na 2018

Mijający rok w branży internetu i marketingu mobilnego podsumowują dla Wirtualnemedia.pl menedżerowie czołowych firm z tego segmentu: MoBehave, Cube Group, Spicy Mobile, adrino, Osom Studio, LookSoft, Mobiem Polska i Kohe.

Article

Rafał Karczewski, członek zarządu Spicy Mobile

Wydarzenie roku
Polska: W kontekście rynku mobilnego, który jest mi najbliższy, ważnym wydarzeniem jest przejęcie 33 proc. akcji Netii przez Cyfrowy Polsat. Tą transakcją Cyfrowy Polsat uzupełnia swoje zasoby o rozległą sieć szkieletową i sieć transmisji danych, a także przygotowuje się na nadchodzący trend związany z technologią 5G, która pozwala na szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń wymianę danych.

Świat: Kupno Scripps Network Interactive przez Discovery. Obie firmy szacują, że w wyniku transakcji będą miały łącznie 20 proc. udziału w widowni płatnych kanałów telewizyjnych z reklamami w USA. W ramach fuzji powstanie globalny zasób treści - oba koncerny będą razem produkowały ok. 8 mln godzin własnych programów rocznie. Finalnie Polski TVN stanie się częścią Discovery - to sukces roku w Polsce i na świecie.

Porażka / rozczarowanie roku
Świat: Rozczarowała mnie premiera iPhone’a X. 10 lat po debiucie pierwszego iPhone’a spodziewałem się modelu bardziej rewolucyjnego. Skanowanie twarzy to za mało, aby zdystansować konkurencję.

Człowiek roku
Polska: Patrząc na naszą branże reklamową, na ten tytuł zasłużyła bez wątpienia szefowa Discovery - Katarzyna Kieli. Każdy, kto pracował w korporacji wie, jak trudno jest dojść na sam szczyt. Powierzenie jej funkcji szefowej odpowiedzialnej za najważniejszy ośrodek Discovery na świecie oraz zarządzanie firmą w 140 krajach zasługuje na uznanie.

Serwis / kampania / projekt roku
Polska: Na rynku mobilnym uwagę zwraca aplikacja Rossman PL. Jak pokazują nasze wyniki, w ciągu zaledwie kilku miesięcy aplikacja sklepu Rossmann awansowała do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych aplikacji mobilnych w Polsce. To sukces, który możemy porównać z grą „Pokémon Go”. W październiku br. z Rossmann PL korzystał co dziesiąty użytkownik smartfona z systemem Android, podczas gdy na początku roku zasięg aplikacji nie przekraczał 0,5 proc.

Trend roku
Polska: Jednym z najważniejszych trendów jest wykorzystanie danych w kampaniach reklamowych adresowanych do użytkowników mobilnych. Pod względem ilości i charakteru danych „mobile” nie ma sobie równych. Urządzenia mobilne dostarczają jednych z najbardziej wiarygodnych informacji o zainteresowaniach i zachowaniach konsumentów, pozwalając na realizację wyjątkowo spersonalizowanych kampanii reklamowych. Rok 2018 to bez wątpienia będzie rok „big data”.

Prognoza na 2018 rok
Spodziewam się kolejnego roku stabilnego wzrostu branży reklamowej, powolnego spadku oglądalności telewizji i wzrostu cen reklam w tym kanale,  a także wzrostu udziału wydatków reklamowych na internet, radio oraz reklamę kinową. Jeżeli chodzi o rynek mobilny, moim zdaniem wejdziemy na kolejny etap rozwoju mobile marketingu i m-commerce. Pojawią się nowe rozwiązania dedykowane dla sklepów internetowych, które będą podnosić efektywność sprzedaży w tym kanale.

Interesująco zapowiada się również początek roku oraz aktualizacja nowej przeglądarki Chrome i całe zamieszanie z tym związane. Mam nadzieję, że finalnie my jako rynek wypracujemy faktycznie lepsze standardy reklamy mobilnej i nie pozwolimy kolejny raz narzucić sobie „standardów” tylko i wyłącznie sprzyjających jeszcze większej dominacji Google’a.

Dodatkowo, w połowie roku każdy wydawca będzie musiał się zmierzyć z nowym prawem dotyczącym ochrony danych osobowych RODO. Wszyscy rozumiemy sens jego wprowadzenie, ale egzekucja może być skomplikowana. Zapowiada się ciekawy rok :)

 


Grzegorz Chyliński, CEO w adrino

Wydarzenie roku
Polska: Zwróciłbym przede wszystkim uwagę na wydarzenie, które miało miejsce pod koniec roku. Cyfrowy Polsat, największa polska platforma satelitarna i pionier w zakresie internetu LTE, podążając za światowym trendem przygotowuje, się do budowy sieci 5G. W tym celu spółka zakupiła 32 proc. akcji Netii, a w przyszłości zamierza dokupić jeszcze ok. 33 proc. Osiągnie w ten sposób kontrolę operacyjną nad firmą. Warto obserwować, czy to wydarzenie wpłynie znacząco na dotychczasowy układ sił na polskim rynku najważniejszych dostawców usług telekomunikacyjnych.  

Jeżeli chodzi o rynek światowy, moją uwagę zwróciły dwa wydarzenia: premiera iPhone’a X - ten wybór był raczej oczywisty - oraz prace nad rozwojem sieci 5G.Powszechne zastosowanie sieci 5G daje wiele nowych możliwości, m.in. radykalne zwiększenie prędkości transferu danych, nawet do 100 Gb/s., rozwój „inteligentnych miast”, czy wdrożenie rozwiązań informatycznych w obszarze zdrowia społeczeństwa (bezpośredni wpływ na życie ludzi w dużych metropoliach).

Sukces roku
Zarówno w Polsce, jak i na świecie w taj kategorii wymieniłbym wzrost kanału mobile. Nie rozpatrywałbym tego zjawiska w kategorii „sukces”, ale raczej jako zdroworozsądkowe podejście marketera do użytkownika. Coraz więcej firm obecnych w internecie widzi, że ich klienci przeglądają sieć głównie na urządzeniach mobilnych. To za ich pośrednictwem szukają informacji potrzebnych „tu i teraz”. A smartfon zawsze jest pod ręką. Dlatego marketerzy (telekomy, branża FMCG itd.) starają się ułatwić użytkownikom korzystanie z usług właśnie przez mobile. Do formatu kanału mobile dostosowywane są obecnie powstające serwisy i popularne usługi, z których korzystamy w sieci (np. serwisy bankowości elektronicznej).

Według badania Gemius, w Polsce mamy ponad 21 mln użytkowników internetu mobilnego. Patrząc na te dane przez pryzmat liczby mieszkańców naszego kraju, jest to znacząca grupa korzystających na co dzień z urządzeń mobilnych, a także potencjalnych odbiorców treści przygotowanych specjalnie na kanał mobile.

Porażka / rozczarowanie roku
Jeżeli chodzi o Polskę czy o rynek globalny, nie wskazałbym większej porażki. Echem w mediach obiło się natomiast małe zamieszanie z opłatami za roaming w UE. Teoretycznie ich nie ma, jednak usługa nie jest całkowicie darmowa. Każdy operator chwali się dużym zasięgiem swojej sieci, prędkością LTE czy LTE+, ale jak tylko wyjedziemy poza większe aglomeracje, cieszmy się z tego, że w ogóle mamy zasięg. Winne tej sytuacji nie są telekomy, ponieważ jak wiadomo budowa infrastruktury kosztuje, ale jeśli myślimy o rozwinięciu sieci 5G, internecie rzeczy itp., to musimy postarać się o zapewnienie niezbędnego minimum.

Człowiek roku
Nie zapamiętałem osoby, która mogłaby zasłużyć na takie miano. Oczywiście są ludzie, którzy robią dużo dobrego dla branży w Polce czy na całym świecie, ale mianem „człowieka roku” bym ich nie określił.

Serwis / kampania / projekt roku
Polska: W tej kategorii zdecydowanie wskazałbym projekt wdrożenia strategii sieci 5G. Oczywiście, ktoś mi zarzuci, że to dopiero projekt. Jednak jestem zdania, że od czegoś musimy zacząć. Inaczej zawsze będziemy o parę kroków za innymi. Każda taka inicjatywa jest dobrym sygnałem dla inwestorów i klientów.

Premiera, nowość roku
W tej kategorii wymienić należy globalny wzrost prędkości internetu. Patrząc na najnowszy raport firmy Ookla, zajmującej się m.in. badaniem szybkości internetu, nie mamy się czego wstydzić. Polska zajęła w zestawieniu 51. miejsce w kategorii „internet mobilny i 35. w kategorii „internet szerokopasmowy”. Ogólnie prędkość sieci na świecie wzrosła o 30 proc. Średnia szybkość szerokopasmowego internetu wyniosła 40 Mbps, a mobilnego - 20 Mbps.

Jeśli chodzi o premiery, producenci smartfonów prześcigają się w przedstawianiu klientom nowej oferty swoich flagowców. Każdy z nich można określić nowością lub premierą. Ważne, że użytkownicy mają szeroki wybór i każdy znajdzie smartfon odpowiadający własnym potrzebom i możliwościom finansowym.

Trend roku
Polska: Bez wahania wskażę na wzrost wartości rynku internetu mobilnego. Jak wynika z raportu PMR, spowodowany jest on dwoma głównymi czynnikami: wzrostem zapotrzebowania na zwiększenie prędkości transferu oraz coraz większą konsumpcją danych w przeliczeniu na pojedynczego użytkownika.

Świat: W minionym roku największym światowym trendem był rozwój sieci 5G oraz IoT. Przy tak dużym zapotrzebowaniu na szybki internet mobilny nie ma drogi odwrotu. Szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na IoT. Mimo że internet rzeczy jest często kojarzony z urządzeniami RTV i AGD, to jego elementy stosowane są również w innych gałęziach przemysłu. Według danych IDC, największe wydatki na tę technologię poczyniły w 2017 roku firmy z branży: produkcyjnej (183 mld dolarów), transportowej (85 mld dol.) oraz utilities (66 mld dol.). Ponadto, inteligentne rozwiązania stosowane są również w takich dziedzinach jak: motoryzacja, medycyna czy w życiu codziennym, np. jako smart city lub elementy rozrywki (smart TV).

Prognoza na 2018 rok
Polska: Wymienię rozwiązania, które zdecydowanie warto obserwować. Jednym z nich jest Alexa, czyli głosowa asystentka od Amazona, która doczekała się wsparcia od pierwszego polskiego wydawcy. Być może w nowym roku większa liczba marketerów znajdzie jeszcze ciekawszy sposób na wykorzystanie VR, niż miało to miejsce do tej pory.

Wart śledzenia jest również dalszy, nieustanny rozwój IoT. W Polsce będzie on oczywiście widoczny, może nie w takim zakresie jak na Zachodzie Europy czy w Stanach, ale każde wydarzenie w tej dziedzinie jest warte odnotowania.

Świat: Nieustannie zwiększony popyt na szybsze łącze prawdopodobnie zmusi operatorów do wprowadzania coraz to nowszych ofert i usług. Będzie to wynikało z faktu, że, jak prognozuje Cisco, do 2019 roku 78 proc. ruchu w mobilnym internecie będzie generowało wideo (klasyczne, jaki i wszelkiego rodzaju live streamy).

  • 1
  • 2
  • 3
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet i marketing mobilny: wydarzenia i trendy 2017 roku, prognozy na 2018

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz Kamiński
Ciekawy temat! Dzięki bardzo za wyświetlenie :)
odpowiedź
User
Kamil
Generalnie mam wrażenie, że znaczenie smartfonów w działaniach marketingowych ciągle rośnie. Ja sam przerzuciłem się z email marketingu na marketing smsowy. Bardzo proste narzędzie (wykorzystuję platformę playsms.pl, która zajmuje się masową wysyłką wiadomości), a przy tym niezwykle skuteczne.
odpowiedź